0

بهترین کتاب های روانشناسی + [۱۰ کتاب برتر روانشناسی جهان]

top-10-psychology-books-in-the-world

در دنیایی که کتاب‌های خودیاری و سخنران‌های انگیزشی، طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند، بهترین کتاب های روانشناسی را نمی‌توان نادیده گرفت! اگر شما هم به خواندن کتاب های روانشناسی علاقه دارید، در این مقاله با ما همراه باشید تا بهترین‌های این حوزه را به شما معرفی کنیم.

۱. انسان در جست‌وجوی معنا

بهترین کتاب های روانشناسی انسان در جست‌وجوی معنا

نویسنده: ویکتور فرانکل

مترجم: مریم حسین‌نژاد

انتشارات: سنگ

تعداد صفحات: ۱۴۴

نمره گودریدز: ۴٫۳۵

اولین مورد در لیست بهترین کتاب های روانشناسی، کتاب انسان در جستجوی معنا است. این کتاب با خاطرات ویکتور فرانکل از دوران اسارتش در اردوگاه‌های نازی، طرفداران بسیاری به خود جذب کرده است.

جملاتی از متن کتاب:

 • اگر انسان در اردگاه کار اجباری با از بین رفتن ارزش‌ها، مبارزه نمی‌کرد و نمی‌کوشید عزت نفس خود را حفظ کند، احساس انسان بودن را – انسانی که دارای مغز است و از آزادی درونی و ارزش شخصی برخوردار است – از دست می‌داد. (انسان در جستجوی معنی – صفحه ۸۰)
 • ما که در اردوگاه کار اجباری زندگی می‌کردیم، به چشم می‌دیدیم مردانی را که به کلبه‌های دیگر می‌رفتند و دیگران را دلداری می‌دادند و آخرین تکه نانشان را هم به آنها می‌بخشیدند. (انسان در جستجوی معنی – صفحه ۱۰۱)

مطالعه بیشتر: بهترین جملات انگیزشی

۲. بهترین کتاب های روانشناسی: تفکر، سریع و کند

بهترین کتاب های روانشناسی تفکر، سریع و کند

نویسنده: دانیل کانمن

مترجم: فروغ تالوصمدی

انتشارات: در دانش بهمن

تعداد صفحات: ۶۸۱

نمره گودریدز: ۴٫۱۶

دومین مورد در لیست بهترین کتاب های روانشناسی، کتاب تفکر، سریع و کند است. دانیل کانمن، روان‌شناس معروف و برنده نوبل اقتصاد نویسنده این کتاب است و دو نظام فکری را به ما توضیح می‌دهد: یکی سریع، شهودی و احساسی و دیگری کندتر، شورایی‌تر و منطقی‌تر! کانمن در این کتاب توضیح می‌دهد که چه زمانی نباید بر شهود تکیه کنیم و بهتر است روند تفکر و تصمیم‌گیری را کندتر کنیم. این کتاب خوانندگان بسیاری در سراسر جهان دارد و شما هم پس از خواندن آن به یکی از طرفداران آن تبدیل می‌شوید.

جملاتی از متن کتاب:

 • ذهن ما برای کمک به قضاوت سریع، میانبرهای کوچکی ایجاد کرده است تا بتوانیم فورا محیط اطراف خود را شناسایی کنیم.
 • نادیده گرفتن نرخ پایه یک اشتباه رایج است که با یک مشکل بزرگتر، یعنی کلنجار رفتن با آمار مرتبط است.

۳. فرضیه خوشبختی؛ یافتن حقیقت مدرن در خرد باستان

بهترین کتاب های روانشناسی فرضیه خوشبختی

نویسنده: جاناتان هایت

مترجم: ساناز فرشیدفر

انتشارات: نوین توسعه

تعداد صفحات: ۲۸۸

نمره گودریدز: ۴٫۱۱

کتاب فرضیه خوشبختی؛ یافتن حقیق مدرن در خرد باستان یکی دیگر از بهترین کتاب های روانشناسی است. جاناتان هایت بر اساس خرد فلسفی و پژوهش‌های علمی، در این کتاب نشان می‌دهد که یافتن معنا در زندگی بسیار ساده است. در این کتاب ۱۰ حقیقت بزرگ آشکار می‌شود که توسط تمدن‌های بزرگ دنیا کشف شده‌اند. این حقایق پس از گذر از صافی علم، در زندگی امروزی می‌توانند راهگشا باشند و روش شکوفایی انسان را نشان می‌دهند. در این کتاب پیام‌های اخلاقی به انسان منتقل می‌شوند که عبارت‌اند از: «با دیگران همان‌طور رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار کنند» و «آنچه شما را نمی‌کشد قوی‌تر می‌کند».

بریده‌هایی از آغاز کتاب:

 • ما مثل آدم‌های کتاب کتابخانه‌ بابل، نوشته‌ی خورخه لوئیس بورخس، شده‌ایم. منظور همون کتابخانه‌ بی‌انتهایی است که همه‌ متن‌های موجود را در درون خودش جا داده. کتابدارهای بورخس شک دارند که هیچ وقت بتونن کتاب موردنظرشون را در انبوه کتاب‌های پیدا کنن.
 • با وجود چنین کتابخانه‌ عظیم و شگفت‌انگیزی که جلوی رومون چیده شده، ما اغلب کتاب‌ها رو سرسری می‌خونیم یا فقط خلاصه هاشون رو مطالعه می‌کنیم.

۴. تغییر؛ چطور وقتی تغییر سخت است تغییر کنیم

بهترین کتاب های روانشناسی تغییر؛ چطور وقتی تغییر سخت است تغییر کنیم

نویسنده: چیپ هیث، دن هیث

مترجم: گروه سبکتو

انتشارات: سبکتو

تعداد صفحات: ۱۳۱

نمره گودریدز: ۴٫۰۳

یکی دیگر از بهترین کتاب های روانشناسی عبارت است از: کتاب تغییر؛ چطور وقتی تغییر سخت است تغییر کنیم. این کتاب به سوال دشواری پاسخ می‌دهد که؛ چرا ایجاد تغییر در سازمان و زندگی‌مان سخت است؟ در این کتاب می‌توانید راه‌حل‌هایی برای حل مشکل پیدا کنید. کتاب به ما نشان می‌دهد که دلیل این مشکل، ناسازگاری نظام‌های ذهنی ماست! در کتاب مشخص می‌شود که ذهن منطقی و ذهن احساسی ما همواره در کشمکش‌ هستند؛ بدین ترتیب که ذهن منطقی بدنی ورزیده می‌خواهد و ذهن احساسی پیتزا! کافی است بر این کشمکش غلبه کنید و تغییر به سرعت ایجاد می‌شود! هر فردی که بتواند دو نظام ذهنی خود را هم‌سو کند،‌می‌تواند تغییرات چشمگیری به وجود آورد.

مطالعه بیشتر: 10 کتاب برتر در زمینه علوم تربیتی

برگزیده‌ای از کتاب:

 • استفاده از کارت‌های وفاداری، یک روش رایج برای جذب مشتری در کارواش‌هاست. هربار که مشتری خودرو‌ خود را به کارواش می‌آورد، یک مهر روی کارتش زده می‌شود. هنگامی که کارت وفادار پر شد، مشتری می‌تواند از یک بار خدمات رایگان استفاده کند. یک کارواش خلاق در اقدامی جالب دو نوع کارت وفاداری به مشتریان ارائه می‌کرد. یکی از کارت‌ها با هشت‌ مهر خدمات رایگان ارائه می‌کرد و دیگری با ۱۰ مهر خدمات ارائه می‌کرد که دو مهر آن از قبل پر شده بود. هنگامی که دو ماه بعد مراجعین به کارواش بررسی شدند مشخص شد که ۱۹ درصد مشتریانی که کارت ۸ تایی داشتند از خدمات رایگان استفاده کرده‌اند، در حالی‌که ۳۴ درصد از مشتریانی که کارت‌های ۱۰ تایی داشتند، کارت‌شان را پر کرده‌ و کارواش رایگان دریافت کرده‌اند.

۵. هیجانات چگونه ساخته می‌شوند؛ حیات اسرارآمیز مغز

بهترین کتاب های روانشناسی هیجانات چگونه ساخته می‌شوند

نویسنده: لیزا فلدمن بارت

مترجم: میرجواد سیدحسینی

انتشارات: تمدن علمی

تعداد صفحات: ۱۳۱

نمره گودریدز: ۴٫۰۹

کتاب هیجانات چگونه ساخته می‌شوند؛ حیات اسرارمیز مغز یکی دیگر از بهترین کتاب های روانشناسی است. لیزا فلدمن در این کتاب نشان می‌دهد که باورهای رایج در مورد احساسات اشتباه است. احساسات انسان به صورت ناخودآگاه در بخش‌های خاصی از مغز شکل نمی‌گیرد. در شکل‌گیری هریک از احساسات ما، مغز، بدن و فرهنگ نقش دارند.

بریده‌هایی از کتاب:

 • افراد هنگامی احساس افسردگی می‌کنند که در دست‌یابی به ایده‌آل‌های خود شکست می‌خورند، اما هنگامی‌که از استانداردهایی که توسط دیگران تعریف می‌شود پایین‌تر باشند، احساس اضطراب می‌کنند.
 • مردم دوست دارند بگویند که چیزی را که می‌بینند باور دارند، اما واقع‌گرایی عاطفی نشان می‌دهد که ما چیزی را که باور داریم می‌بینیم.

۶. بهترین کتاب های روانشناسی: تجربه اوج؛ فراسوی سرخوشی

بهترین کتاب های روانشناسی تجربه اوج؛ فراسوی سرخوشی

نویسنده: میهالی چیکسنت ‌میهالی

مترجم: رضا علوی

انتشارات: شورآفرین

تعداد صفحات: ۳۶۸

نمره گودریدز: ۴٫۱۱

یکی دیگر از بهترین کتاب های روانشناسی،‌کتاب تجربه اوج؛ فراسوی سرخوشی است. میهالی در این کتاب نشان می‌دهد که وضعیتی از هشیاری به ‌نام غرقگی، همان چیزی است که تجربه‌ای خاص را رضایت‌بخش می‌کند.

گزیده‌ای از کتاب:

«دو هزار و سیصد سال پیش، ارسطو به این نتیجه رسید که مردم بیش از هر چیز به دنبال شادی هستند؛ مردم شادی را برای شاد بودن می خواهند و اگر اهداف دیگری چون سلامتی، زیبایی، پول و یا قدرت برایشان اهمیت دارد، به این دلیل است که می خواهند از طریق این ها به شادی برسند. از زمان ارسطو تا به حال تغییرات بسیاری رخ داده است. درک ما از دنیای ستارگان و اتم ها به قدری افزایش یافته است که در باور نمی گنجد. خدایان یونان در مقابل بشر امروز و قدرت‌هایی قدرت هایی که به کار گرفته است، همچون کودکانی بیچاره می نمایند؛ با این حال در طی قرن ها، در مورد این مهم ترین موضوع ، یعنی شادی تغییری رخ نداده است. ما درباره ی شادی چیزی بیش از ارسطو نمی دانیم و می توان گفت برای رسیدن به این حال خوش اصلاً پیشرفتی نداشته ایم.»

۷. بهترین کتاب های روانشناسی: رهاکردن؛ طریقت تسلیم

بهترین کتاب های روانشناسی رهاکردن؛ طریقت تسلیم

نویسنده: دیوید هاوکینز

مترجم: امیر قانعی

انتشارات: علم

تعداد صفحات: ۲۱۵

نمره گودریدز: ۴٫۱۱

کتاب رها کردن؛ طریقت تسلیم یکی دیگر از بهترین کتاب های روانشناسی است. این کتاب نشان می‌دهد که رها کردن ترفندی ساده برای گذر از موانع روشنگری و آزادشدن از افکار منفی ارائه می‌دهد. این کتاب برای بهبود جنبه‌های زندگی مانند سلامتی جسمی، خلاقیت، موفقیت مالی، درمان عاطفی، انگیزش شغلی، رابطه عاطفی و جنسی و رشد معنوی مفید است.

مطالعه بیشتر: بهترین کتاب های سیاسی

گزیده‌ای از کتاب:

«ما یک بار عظیم از احساسات، رفتارها و باورهای منفی انباشته شده را با خود حمل می کنیم. فشارهای جمع شده ی ناشی از آن‌ها ما را بیچاره می کند و سرچشمه بسیاری از امراض و مشکلات است. ما به این فشارها تن داده و آن‌ها را قبول کرده ایم و به اسم «شرایط و طبیعت انسانی» آن را توجیه می کنیم. [ولی در حقیقت] به دنبال هزاران راه برای فرار از آن هستیم. عمر متوسط یک انسان صرف این می‌شود که چطور از این آشوب و بدبختی درونی اجتناب کرده و از دست آن فرار کند. احساس ارزش مان دائماً از درون و بیرون مورد تهدید است.»

۸. ناشناخته؛ زندگی اسرارآمیز مغز

بهترین کتاب های روانشناسی ناشناخته؛ زندگی اسرارآمیز مغز

نویسنده: دیوید ایگلمن

مترجم: معصومه ملکیان

انتشارات: سایلاو

تعداد صفحات: ۳۵۲

نمره گودریدز: ۴٫۰۶

یکی دیگر از بهترین کتاب های روانشناسی، کتاب ناشناخته؛ زندگی اسرارآمیز مغز است. این کتاب نشان می‌دهد که ناخودآگاه انسان چقدر ژرف است اسرار شگفت‌انگیزی را آشکار می‌کند.

گزیده‌ای از کتاب:

«وقتی از دست خودتان عصبانی می‌شوید، دقیقاً چه کسی از دست چه کسی عصبانی است؟ چرا وقتی به یک آبشار خیره می‌شوید، به نظرتان می‌رسد که سنگ‌ها در حال حرکت به سمت بالا هستند؟ چرا ویلیام داگلاس، قاضی دادگاه عالی ادعا می‌کند می‌تواند فوتبال یا هاکی بازی کند، درحالی‌که همه می‌دانند که او بعد از سکته مغزی فلج شده است؟ چرا توماس ادیسون فیلی به نام تاپسی را با جریان برق کشت؟ چرا مردم دوست دارند پول خود را در حساب‌های پس‌انداز کریسمس ذخیره کنند، بدون اینکه سودی از آن عایدشان شود؟ مل گیبسون مستی که ضد یهود است و مل گیبسون هوشیاری که به‌خاطر رفتار یهود ستیزانه‌اش پوزش می‌خواهد، کدام یک مل گیبسون واقعی است؟ وجه اشتراک اولیسه و بحران وام‌ مسکن چیست؟ چرا رقصنده‌ها در زمان‌های خاصی از ماه، درآمد بیشتری دارند؟ چرا فردی که اول اسمش با حرف ج شروع می‌شود به احتمال زیاد با فردی ازدواج می‌کند که اول اسمش ج است؟ چرا وسوسه می‌شویم رازی را لو دهیم؟ آیا احتمال خیانت به همسر در بعضی از زن و شوهرها بیشتر است؟ چرا بیماران مبتلا به پارکینسون که دارو مصرف می‌کنند به قماربازانی اجباری تبدیل می‌شوند؟ چرا چارلز ویتمن، سخنگوی بانک مرکزی، در برج دانشگاه تگزاس ۴۸ نفر را به رگبار گلوله می‌بندد؟ ایگلمن در ناشناخته به دنبال آن است تا با پاسخ دادن به این پرسش‌ها که در بخش‌های مختلف مطرح شده، به کاوش در مورد بخش هوشیار و ناهوشیار ذهن بپردازد. او با طرح چنین پرسش‌هایی ماهرانه ذهن خواننده را به چالش می‌کشد و این‌گونه ما را به ما معرفی می‌کند.»

۹. بهترین کتاب های روانشناسی: عادت‌های یک مغز شاد

بهترین کتاب های روانشناسی عادت‌های یک مغز شاد

نویسنده: لورتا گرازیانو برونینگ

مترجم: زیبا امانی بصیریان

انتشارات: اندیشه فاضل

تعداد صفحات: ۳۱۰

نمره گودریدز: ۴٫۰۶

کتاب عادت‌های یک مغز شاد یک دیگر از بهترین کتاب های روانشناسی است. لورتا گرازیانو برونینگ نویسند این کتاب نشان می‌دهد که چگونه می‌توان مغز را پرورش داد تا ترکیباتی شیمیایی‌ را آزاد کند که باعث شادی انسان می‌شوند.

مطالعه بیشتر: بهترین وکیل در تهران

گزیده‌ای از کتاب:

مغز شما میراث افرادی است که زنده مانده‌اند. شاید این موضوع بدیهی به‌نظر برسد اما اگر به چالش‌های بزرگ بقا که در گذشته وجود داشته‌اند نگاه دقیق‌تری بیاندازید می‌بینید شبیه یک معجزه است که تمام نسل‌های قبلی شما ژن خود را زنده نگه‌داشته‌اند. شما مغزی را به ارث برده‌اید که بر بقا تمرکز می‌کند. ممکن است چنین نظری نداشته باشید اما هنگامی‌که نگران دیر رسیدن به یک قرار ملاقات یا نگران خوردن غذای ناسالم هستید این مغز بقا یافته شما است که فعالیت می‌کند. وقتی نگران دعوت شدن به یک مهمانی هستید یا روز بدی را گذرانده‌اید، مغز بقا یافته خطر طرد اجتماعی را احساس می‌کند، خطری که برای نیاکان شما تهدیدی واقعی محسوب می‌شده است. وقتی از تهدیدهای مهمی همچون گرسنگی، سرماخوردگی و حیوانات درنده در امان باشید مغز به دنبال بررسی تهدیدهای احتمالی دیگر می‌رود. زنده ماندن راحت نیست!

۱۰. نفوذ نامرئی

بهترین کتاب های روانشناسی نفوذ نامرئی

نویسنده: جونا برگر

مترجم: شعبانعلی کوهستانی

انتشارات: نوآوران سینا

تعداد صفحات: ۲۴۶

نمره گودریدز: ۳٫۶۶

آخرین مورد از لیست بهترین کتاب های روانشناسی،‌ کتاب نفوذ نامرئی است. جونا برگر در این کتاب در مورد عوامل پنهانی صحبت می‌کند که روی تصمیم‌گیری‌های تأثیر می‌گذارند.

گزیده‌ای از کتاب:

بیایید با هم یک بازی انجام دهیم. یک تست حافظه به شما می دهم. در ادامه هفت واژه آورده شده که می خواهم ببینم چند کلمه را می توانید به خاطر بیاورید. هرچه وقت نیاز دارید برای خواندن این کلمات صرف کنید.

بی پروا

مبلمان

متکبر

گوشه

کناره گیر

منگنه

لجباز

قبل از این که تست حافظه را انجام دهید می خواهم که کار دیگری انجام بدهید. در ادامه توصیف مختصری از فردی آمده به نام دونالد. لطفاً متن را بخوانید و سپس به چند سوال سریع درباره ی او پاسخ بدهید

دونالد بیشتر وقت خود را صرف چیزی می کرد که او را هیجان می نامید. از کوه مک کینلی صعود کرده، با قایق پارویی بر جریانات شدید رودخانه ی کلرادو پارو زده، در مسابقات موتورسواری شرکت کرد، و قایق با موتور جت را رانده است، بدون این که درباره ی آن قایق اطلاعاتی داشته باشد. چندین بار با جراحات شدید و حتی مرگ روبرو شد. حالا به دنبال هیجان جدید است. شاید فکر می کرد که پرش با چتر را امتحان کند یا با قایق عرض آتلانتیک را طی کند. در ضمن طوری رفتار می کرد که می شد حدس زد که کاملاً نسبت به توانایی خود برای انجام کارهای بیشتر آگاه است. به غیر از مسائل کسب وکار، تماس دونالد با افراد محدود بود. خیلی دوست نداشت تا به کسی تکیه کند. وقتی که دونالد تصمیم می گرفت کاری انجام دهد، همان را انجام می داد و مهم نبود که چقدر طول می کشد یا چقدر دشوار است. به ندرت پیش می آمد که نظر خود را عوض کند، حتی وقتی بهتر بود که این کار را انجام دهد.

سخن پایانی

به پایان لیست بهترین کتاب های روانشناسی رسیدیم. این روزها خواندن کتاب های روانشناسی بسیار طرفدار دارد؛ از کتاب‌های خودیاری و راهنماهای توسعه فردی گرفته تا کتاب‌های تربیت فرزند و رابطه عاطفی. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم. امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد و بتوانید بهترین کتاب خود را انتخاب کرده و بخوانید. به نظر شما کدام کتاب می‌تواند لقب بهترین کتاب روانشناسی را به خود اختصاص دهد؟ آیا کتابی هست که خوانده باشید و به نظرتان جای آن در این لیست باشد؟

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

چت در واتساپ تاپ تن ها
شروع چت در واتساپ