0

بهترین پروتئین وی + [۱۰ پروتئین وی برتر]

top 10 protein whey

پروتئین وی یکی از معروف‌ترین و پراستفاده‌ترین مکمل‌های بدن‌سازی است که ورزشکاران حرفه‌ای برای افزایش حجم عضلات خود از آن استفاده می‌کنند. هیچ ورزشکار حرفه‌ای نیست که با پروتئین وی آشنا نبوده و از ویژگی‌ها و مزایای آن بی‌خبر باشد.  در میان انواع و اقسام پروتئین‌ها و مکمل‌هایی که برای بدن‌سازی وجود داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرد، این پروتئین وی است که با ویژگی‌های خاص و شگفت‌انگیز خودش بیشترین محبوبیت را دارد. در این مقاله می‌خواهیم راجع به پروتئین وی، خواص و ویژگی‌های آن، انواع و طعم‌های مختلف این پروتئین به بحث و گفتگو بپردازیم. پروتئین وی چیست؟ بهترین پروتئین وی کدام است؟ بهترین پروتئین وی چه ترکیباتی دارد؟ پروتئین وی دقیقاً چه عملکردی در بدن دارد؟ اگر شما هم به دنبال بهترین پروتئین وی هستید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی یکی از مکمل‌های بدن‌سازی است که در ساخت و حجم گرفتن عضلات و ماهیچه‌های ورزشکاران تأثیر فراوانی دارد. اگر با فرآیند ساخته‌شدن عضله و نقش پروتئین‌ها در این ساخت‌وساز آشنا باشید، در جریان خواص شگفت‌انگیز این مکمل قرار دارید.

پروتئین وی از آب پنیر و تحت یک سری فرآیندهای صنعتی به دست می‌آید. زمانی که شیر به پنیر تبدیل می‌شود، طی فرآیندی موادی از خود را به شکل مایع پس می‌دهد که به آن آب پنیر گفته می‌شود. آب پنیر دارای لاکتوز، لاکتوآلبومین و مقداری لیپید است و از آن در تولید پروتئین وی استفاده می‌شود.

مطالعه بیشتر: بهترین باشگاه ورزشی تهران

البته ساخت پروتئینی که تحت عنوان مکمل وی استفاده می‌کنیم به این راحتی‌ها هم نیست و این پروتئین تحت عملیات خالص‌سازی خاصی، خشک شده و لاکتوز، لیپید و سایر ترکیبات غیر پروتئینی خود را از دست می‌دهد. بهترین پروتئین وی پروتئینی است که درصد خلوص بیشتری دارد.

پروتئین وی و سایر مکمل‌های ورزشی کارهای مختلفی را برای بدن انسان انجام می‌دهند. بهترین پروتئین وی مکملی است که سازوکارهای زیر را در بدن انسان به نحو احسن انجام دهد:

 • رشد و تورم توده‌های عضلانی
 • کاهش درد عضلانی
 • کاهش خستگی پس از ورزش
 • جلوگیری از تحلیل عضلانی
 • افزایش اشتها
 • کاهش علائم دیسکینزی دیررس
 • کاهش علائم انسفالوپاتی کبدی
 • محافظت از افراد مبتلا به سیروز و مشکلات کبدی
 • درمان برخی از اختلالات مغزی
 • بهبود عملکرد ذهنی در افراد مبتلا به فنیل کتونوری

پروتئین وی اکثراً در قالب پودر و در بسته‌بندی‌های نیم تا چند کیلوگرمی در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مخصوص مکمل‌های بدن‌سازی به فروش می‌رسد. پروتئین وی هم در عضله سازی و هم در جلوگیری از فرآیند عضله سوزی بعد از تمرین بسیار مؤثر است. اساس کار پروتئین وی در ادامه توضیح داده خواهد شد.

اساس کار پروتئین وی، اساس تولید عضله و ماهیچه در بدن انسان

پروتئین‌ها به عنوان واحد و یکای سازنده سلول‌های ماهیچه‌ای و عناصر تشکیل‌دهنده عضلات محسوب می‌شوند. بدون وجود و سنتز پروتئین، سلول‌ ماهیچه‌ای و توده‌های عضلانی نیز وجود نخواهند داشت. درواقع می‌توان گفت که پروتئین‌ها سوخت بدن در راه تولید و افزایش حجم توده‌های عضلانی هستند.

خود پروتئین‌ها اما از زیرواحدهای سازنده‌ای به نام اسید‌های آمینه یا همان آمینواسیدها تشکیل می‌شوند. پس برای اینکه بدن ما بتواند پروتئین موردنیاز خود را تأمین کرده و با سنتز آن عضله سازی کند، باید به مقدار کافی اسید آمینه دریافت کند.

اسیدهای آمینه خود به 2 نوع ضروری و غیرضروری تقسیم می‌شوند. اسیدهای آمینه غیرضروری را یک گروه ۱۱ تایی از آمینواسیدها تشکیل می‌دهند که در بدن انسان تولید شده و نیازی به مصرف مواد غذایی خارجی برای تأمین این آمینواسیدها وجود ندارد. گروه ۱۱ اسیدهای آمینه غیرضروری به شرح زیر هستند:

 • آلانین
 • آرژنین
 • آسپارژین
 • اسید اسپارتیک
 • سیستئین
 • سلنوسیستئین
 • اسید گلوتامیک
 • گلوتامین
 • گلیسین
 • پرولین
 • سرین

آمینواسیدهای ضروری نیز شامل ۹ عضو از اسیدهای آمینه هستند که قابلیت تولید شدن در بدن انسان را نداشته و برای تأمین مقدار کافی از این آمینو اسیدها باید رژیم غذایی معتدل و کاملی را مصرف کنیم. غذاهایی مانند گوشت، غذای دریایی، مرغ و پرندگان خوراکی دیگر، تخم مرغ، محصولات لبنی، سویا، کینوا، گندم سیاه و برخی از غذاهای گیاهی حاوی ۹گانه اسیدهای آمینه ضروری برای بدن انسان هستند.

این ۹ آمینواسید به شرح زیر هستند:

 • هیستیدین
 • ایزولوسین
 • لوسین
 • لیزین
 • متیونین
 • فنیل آلانین
 • ترئونین
 • تریپتوفان
 • والین

 پروتئین‌های عضلانی به اسیدهای آمینه آزاد تجزیه شده و تحت فرآیند اکسیداسیون در میتوکندری، به منظور تولید انرژی مورد نیاز برای انجام حرکات سنگین و کار با وزنه مصرف می‌شوند. مصرف پودر وی انرژی موردنیاز برای سوخت‌وساز بدن در حین ورزش را تأمین کرده و از عضله‌سوزی برای تأمین انرژی جلوگیری می‌کند.

تشخیص بهترین پروتئین وی

بهترین پروتئین وی

بهترین پروتئین وی برای حجم گرفتن سریع کدام است؟ پروتئین وی نیز مانند تمام محصولات موجود در بازار انواع مختلفی داشته و تحت نام و برندهای مختلفی به تولید می‌رسد. اگر سری به داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های مجازی برای خرید پروتئین وی بزنید، با طیف گسترده‌ای از برندها و اشکال مختلف این محصول روبرو خواهید که هرکدام محصول خود را بهترین پروتئین وی موجود در بازار معرفی می‌کند.

بنابراین قبل از خرید و استفاده از پروتئین وی، باید اطلاعاتی در مورد ساختار پروتئین وی، نسبت ترکیب متریال اولیه مختلف با یکدیگر، طعم‌های مختلف، بسته‌بندی اورجینال و برترین برندهایی که اقدام به تولید این ماده خوراکی می‌کنند داشته باشید. در این مورد نیز استثنایی وجود ندارد و اعتماد به برندهای خوش‌نام و باسابقه‌تر، منطقی‌تر از تست کردن تمام پروتئین‌های وی موجود در بازار است.

انواع پروتئین وی

به طور کلی پروتئین وی ۳ نوع دارد که در ادامه توضیح داده شده‌اند.

پروتئین وی کنسانتره

پروتئین وی کنسانتره که به اختصار WPC نوشته می‌شود، مقداری چربی، کربوهیدرات و لاکتوز داشته و به همین دلیل طعم مطلوب‌تری نسبت به نمونه‌های دیگر دارد. ۷۰ تا ۸۰ درصد وزن پروتئین وی کنسانتره را پروتئین خالص تشکیل می‌دهد.

پروتئین وی ایزوله

پروتئین وی ایزوله به اختصار WPI نوشته شده و حدوداً ۹۰ درصد وزن آن را پروتئین خالص تشکیل می‌دهد.

پروتئین وی هیدرولیزشده

به منظور جذب سریع‌تر پروتئین وی در بدن، فرآیندهایی روی ترکیبات آن انجام می‌دهند که حاصل آن، پروتئین وی هیدرولیزشده یا همان WPH است. پروتئین وی هیدرولیزشده سطح انسولین بالاتری داشته و بهترین پروتئین وی برای افرادی است که دچار مشکلات و ضعف‌های گوارشی هستند.

مطالعه بیشتر: بهترین مربی بدنسازی ایران

با توجه به ۳ مورد از انواع پروتئین وی که معرفی شد، بهترین پروتئین وی پروتئینی است که با طبع و سیستم گوارشی شما بیشتری سازگاری را داشته باشد. اگر به دنبال طعم بهتر هستید، پروتئین وی کنسانتره را انتخاب کنید. اگر کاهش وزن بیشتر برای شما ملاک اصلی است، پروتئین وی ایزوله انتخاب شما خواهد بود. اگر معده حساس دارید، پروتئین وی هیدرولیزشده بهترین پروتئین وی برای شما خواهد بود.

طعم‌های مختلف پروتئین وی

همان‌طور که اشاره شد، یکی از ملاک‌های اصلی در انتخاب بهترین پروتئین وی، در نظر گرفتن حساسیت‌های سیستم گوارشی و طبع و ذائقه فرد است. به همین دلیل پروتئین وی در طعم‌های مختلفی به بازار غ=عرضه می‌شود که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

پروتئین وی با طعم کاکائویی

بهترین پروتئین وی کاکائویی

طعم کاکائویی در قسمت پروتئین نیز مانند سایر صنایع غذایی یکی از محبوب‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین مزه‌های موجود است. پروتئین وی کاکائویی احتمالاً پرطرفدارترین مزه در بین طعم‌های مختلف است. این طعم به قدری پرطرفدار است که تمام برندهایی که پروتئین وی تولید می‌کنند، طعم کاکائویی آن را نیز در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند.

طعم وانیلی

افرادی بسیاری طعم تقریباً خنثی وانیل را دوست دارند. وانیل در کنار کاکائو بیشترین طرفدار را در طعم‌های مختلف پروتئین وی دارد.

طعم کوکی کرم

یکی دیگر از طعم‌های محبوب پروتئین وی کوکی کرم است.  این طعم به قدری خوشمزه است که اشتها را نیز باز کرده و منجر به مصرف مقدار بیشتری پروتئین در هر بار تمرین می‌شود. این مزه به یکبار امتحان کردنش می‌ارزد.

طعم توت فرنگی و موز

طعم‌های میوه‌ای مانند موز و توت فرنگی طرفداران بیشتری نسبت به سایر طعم‌های میوه دارند. اکثر برندهایی که اقدام به تولید پروتئین وی می‌کنند، طعم توت فرنگی و موز را نیز برای سبد محصولات خود در نظر می‌گیرند.

طعم بادام زمینی

بادام زمینی مزه‌ای است که هرگز تکراری نشده و دل را نمی‌زند. اکثر مواد غذایی از عطر و اسانس بادام یا روغن آن در محصولات خود استفاده می‌کنند و پروتئین وی نیز همین رویه را در پیش گرفته است. اگر به بادام زمینی حساسیت ندارید، این طعم را امتحان کنید.

بهترین مارک (برند) پروتئین وی چیست؟

همان‌طور که اشاره شد تعدد برندهایی که در تولید پروتئین وی دست دارند به قدری زیاد است که اگر اطلاعات و شناخت کافی نداشته باشید، برای پیدا کردن بهترین نمونه پروتئین وی دچار مشکل و سردرگمی بزرگی خواهید شد. تمام برندهای محصول خود را به عنوان بهترین نمونه موجود و در دسترس پروتئین وی معرفی می‌کنند.

در ادامه تعدادی از برندهای داخلی و خارجی را که سابقه بالایی در زمینه تولید پروتئین وی دارند خدمت شما معرفی خواهیم کرد. با استناد به این لیست کار پیدا کردن بهترین پروتئین وی در دسترس برای شما به مراتب آسان‌تر خواهد شد.

پگاه

برند پگاه در کنار تولید انواع محصولات لبنی، چند سالی است که وارد رقابت تولید مکمل‌های بدن‌سازی شده و محصولات باکیفیت و استانداردی را روانه بازار می‌کند.

دوبیس

برند دوبیس که از سال ۱۳۸۴ فعالیت می‌کند، همواره توانسته مجوزهای بین‌المللی ISO2200، ISO9001 و HACCP را برای محصولات خود کسب کند.

کارن

برند کارن نیز یکی دیگر از برندهای ایرانی باسابقه در زمینه تولید بیش از ۱۶۰ نوع مکمل است. این شرکت از سال ۱۳۸۷ شروع به فعالیت کرده و اکنون بیش از ۱۸ خط تولید فعال دارد.

کاله

برند کاله نیز مانند پگاه تخصص اصلی‌اش در زمینه تولید مکمل بدن‌سازی نیست؛ اما چند سالی است که اقدام به تولید پروتئین وی می‌کند.

PHD

برند PHD احتمالاً معروف‌ترین و بهترین برند در زمینه تولیدات مکمل و پروتئین وی برای بدن‌سازی است. این برند خوش‌نام انگلیسی برای تولید و بسته‌بندی محصولات خود از به‌روزترین تجهیزات دنیا استفاده می‌کند.

EuRho Vital

این برند نیز به‌مانند همه برندهای آلمانی بیشترین احترام را به مشتریان خود گذاشته و محصولاتی باکیفیت را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. محصولات این شرکت آلمانی به واسطه شهرت بسیار بالایی که دارد، در کشورهای سرتاسر جهان به فروش می‌رسد.

Vivapower

ویوا پاور یکی از زیرمجموعه‌های شرکت معروف Vitapharmed است که در زمینه تولید مکمل و انواع پروتئین وی یکی از بهترین‌های بازار است.

بهترین پروتئین وی

در ادامه ۱۰ مورد از پروتئین‌های موجود در بازار ایران را خدمت شما معرفی می‌کنیم:

۱. بهترین پروتئین وی؛ پودر پروتئین وی پگاه

بهترین پروتئین وی پودر پروتئین وی پگاه

یکی از پرطرفدارترین پروتئین‌های وی که با ۴ طعم مختلف موزی، توت فرنگی، شکلاتی و وانیلی حسابی از طرفداران خود دلبری می‌کند، پودر پروتئین وی پگاه است. این پروتئین کنسانتره بوده و با دارا بودن آنزیم‌های کمک هضم، اسید آمینه‌های کولین، اینوزیتول، کارنیتین و تائورین را به بدن می‌رساند. پروتئین وی پگاه حاوی گلوتامین و بی سی ای ای نیز می باشد.

لازم به ذکر است این شرکت چندین بار اسپانسر رقابت های حرفه ای بدنسازی شده و کارنامه درخشانی از خود به نمایش گذاشته است.

۲.پودر پروتئین ایزو وی کارن ۹۱۲ گرم

بهترین پروتئین وی ایزو وی کارن ۹۱۲ گرم

یکی از موارد لیست بهترین پروتئین وی که بیشترین میزان فروش را تجربه می‌کند، پروتئین ایزو وی کارن است که در قالب پودر و در بسته‌بندی ۹۱۲ گرمی به فروش می‌رسد. این مکمل به مقدار ناچیزی کربوهیدرات داشته و تقریباً از پروتئین خالص تشکیل شده است. این مکمل هضم راحتی داشته و در امر عضله سازی و جلوگیری ز عضله‌سوزی به شما کمک فراوانی خواهد کرد.

۳. بهترین پروتئین وی؛ پودر پروتئین وی کاله ۱۸۰۰ گرم

بهترین پروتئین وی پودر پروتئین وی کاله ۱۸۰۰ گرم

پودر پروتئین وی کنسانتره کاله در بسته‌بندی ۱۸۰۰ گرمی خود حاوی ۲۴ گرم پروتئین خالص، ۴ گرم گلوتامین، ۵ گرم خانواده BCAA و ۱۲۰ گرم کالری در هر وعده است.

۴. پودر ایزو وی دوبیس ۱۵۰۰ گرم

بهترین پروتئین وی ایزو وی دوبیس ۱۵۰۰ گرم

در لیست بهترین پروتئین وی باید از پودر ایزو وی دوبیس هم نام ببریم. این پودر در بسته‌بندی ۱۵۰۰ گرمی به دست ورزشکاران رسیده و دارای ۲۵ گرم پروتئین و حدود ۰.۵ گرم چربی است و تأثیر فوق‌العاده‌ای بر قدرت و افزایش توده‌های عضلانی می‌گذارد. همچنین در زمان ریکاوری نیز کمک حال شما در امر سوزاندن عضله کمتر و روند ریکاوری بهینه‌تر خواهد بود.

۵. پودر وود ریکاوری پروتک

بهترین پروتئین وی پودر وود ریکاوری پروتک

پودر وود ریکاوری پروتک محصولی از کشور بلژیک است که حاوی ترکیباتی از جمله پروتئین وی ایزوله، گلوتامین، تورین، اچ ام بی، کراتین، مالتودکسترین، و خانواده BCAA است. برای جلوگیری از تحلیل عضلات در زمان ریکاوری و همچنین افزایش انرژی و استقامت حین تمرین، پودر وود یکی از بهترین گزینه‌ها است.

۶. بهترین پروتئین وی؛ پودر سوپر وی کارن

بهترین پروتئین وی؛ پودر سوپر وی کارن

این محصول از پروتئین غلیظ‌شده آب پنیر و شیر تشکیل‌شده و همه اسیدهای آمینه ضروری برای بدن را در ترکیبات خود دارد. در کنار اسید آمینه‌های ضروری، این محصول بیش از ۱۴۰ کیلوکالری انرژی را در هر بار مصرف در بدن شما آزاد کرده و متابولیسم بدن را به شکل فوق‌العاده‌ای بالا می‌برد.

۷. پودر پروتئین وی اف بی آر

بهترین پروتئین وی پودر پروتئین وی اف بی آر

پودر پروتئین وی FBR نیز یکی از بهترین پروتئین وی در دسترس ورزشکاران حرفه‌ای است. این مکمل برای حفظ توده عضلانی برای دوره کات بسیار مناسب بوده و با تقویت سیستم ایمنی و عضله سازی، باعث افزایش حجم ماهیچه‌ها می‌شود. مواد مغذی مانند آهن، کلسیم، منیزیم و ویتامین C موجود در این مکمل در هضم آن به سیستم گوارشی بدن کمک می‌کند.

۸. پروتئین وی پرو اپکس شکلاتی

بهترین پروتئین وی پرو اپکس شکلاتی

یکی دیگر از موارد لیست بهترین پروتئین وی، پرو اپکس شکلاتی است. در این مکمل اسیدهای آمینه شاخه‌دار و اسیدهای آمینه ضروری حضور دارند. از مزایای این محصول می‌توان به پیشگیری از تحلیل عضلات در دوران مسابقات، بهبود کارایی ورزشکاران، افزایش حجم و قدرت عضلات، سرعت جذب بالا و تسریع ریکاوری اشاره کرد.

۹. بهترین پروتئین وی؛ پودر دایت وی پی اچ دی ۱۰۰۰ گرم

بهترین پروتئین وی؛ پودر دایت وی پی اچ دی ۱۰۰۰ گرم

پودر دایت وی پی اچ دی دارای ترکیباتی مانند ال کارنیتین، سی اِل اِی، عصاره چای سبز، روغن کتان، BCAA و گلوتامین است. به همین دلیل، مصرف این پروتئین باعث عضله سازی و چربی سوزی می‌شود.

۱۰. پودر وی پرو یوروویتال

بهترین پروتئین وی پودر وی پرو یوروویتال

پودر پرو یوروویتال یکی دیگر از موارد لیست بهترین پروتئین وی است که حاوی پروتئین ایزولیت، کنسانتره وی پروتئین و ویتامین B6 بوده و باعث تقویت عملکرد عضلانی و افزایش حجم و بازسازی عضلات می‌شود.

مطالعه بیشتر: بهترین ویلاهای ایران

سخن پایانی

همان‌طور که متوجه شدید بهترین پروتئین وی با توجه به سلیقه، ذائقه و هدفی که شما از خرید این مکمل ورزشی دارید بستگی دارد. افرادی که معده حساسی دارند گزینه‌های محدودتری برای انتخاب خواهند داشت. بهترین پروتئین وی مکملی است که بتوان آن را برای مدت طولانی بدون مشکلات گوارشی مصرف کرد.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

چت در واتساپ تاپ تن ها
شروع چت در واتساپ