۱۰ صندوق سرمایه گذاری برتر ایران


صندوق سرمایه گذاری
چکیده مطلب

یکی از راه‌ها برای حفظ ارزش دارایی‌ و بیشتر کردن آن، سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارد که موفقیت در آن به عوامل زیادی از جمله آگاهی کافی از وضعیت بازار و داشتن مهارت وابسته است. با توجه به شرایط امروز بازار ایران، یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری در بورس است که اگر با […]

یکی از راه‌ها برای حفظ ارزش دارایی‌ و بیشتر کردن آن، سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارد که موفقیت در آن به عوامل زیادی از جمله آگاهی کافی از وضعیت بازار و داشتن مهارت وابسته است. با توجه به شرایط امروز بازار ایران، یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری در بورس است که اگر با دانش کافی همراه باشد، می‌تواند سودآوری مناسبی به رمغان بیاورد.

سرمایه‌گذاری در بورس به دو صورت انجام می‌شود. یک حالت این است که فرد به ‌صورت مستقیم اقدام به خریدوفروش سهام کند که البته برای این ‌کار باید از دانش و مهارت کافی برخوردار باشد. حالت دیگر این است که افراد، به ‌ویژه افراد غیرحرفه‌ای که دانش و مهارت و البته زمان کافی برای سرمایه‌گذاری در بورس را ندارند، سرمایه خود را به صندوق سرمایه‌گذاری بسپارند تا افراد متخصص، مدیریت سرمایه آن‌ها را انجام دهند.

همان‌طور که گفتیم صندوق سرمایه‌گذاری نوعی سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار بورس است که در آن افراد سرمایه‌های خود را روی هم می‌گذارند و در مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند که البته با توجه به این‌که مدیریت این صندوق‌ها توسط کارشناسان خبره انجام می‌شو.

این کار مزیت‌های بسیاری دارد؛ از جمله، مدیریت دارایی، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، نقدشوندگی بالا، امکان نظارت و اطلاع‌رسانی شفاف و امکان سرمایه‌گذاری خرد که در این صورت می‌توانید با پول اندک هم سرمایه‌گذاری کنید و به‌دلیل حجم بالای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، بسیاری از هزینه‌ها هم سرشکن شده و موجب صرفه‌جویی خواهد شد.

برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، باید واحدهای (unit) سرمایه‌گذاری آن صندوق‌ها را خریداری کنید که میزان هریک از این واحدها حدود ۱۰۰ هزار تومان است. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ صندوق سرمایه‌گذاری در ایران فعالیت می‌کنند که یکی از ویژگی‌های بزرگ این صندوق ها، متنوع‌بودن آن‌ها است.

بدین معنی که برای هر نوع سلیقه و هر میزان از ریسک‌پذیری افراد، صندوق سرمایه‌گذاری وجود دارد. این صندوق‌ها که برخی روی گزینه‌های با ریسک بیشتر و البته سودآوری بالاتر و برخی روی گزینه‌های با ریسک کمتر سرمایه‌گذاری می‌کنند، به ۸ دسته تقسیم می‌شوند:

۱. صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت: این صندوق‌ها مناسب افراد با ریسک‌پذیری پایین هستند، زیرا دارای ضامن نقدشوندگی و ضامن جبران خسارت احتمالی هستند و معمولاً ۷۰ الی ۹۰ درصد سرمایه ‌خود را در اوراق مشارکت، سپرده بانکی، گواهی سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

۲. صندوق سرمایه گذاری در سهام: این صندوق‌ها تقریباً ۷۰ درصد دارایی خود را در سهام بورس شرکت‌ها سرمایه‌گذاری ‌می‌کنند. بنابراین نسبت به صندوق‌های با درآمد ثابت، ریسک بیشتر و سودآوری بالاتری هم دارند.

۳. صندوق سرمایه گذاری مختلط: این صندوق‌ها معمولاً حداکثر ۶۰ درصد دارایی خود را در سهام و حداقل ۴۰ درصد آن ‌را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند، به ‌همین دلیل مختلط نامیده می‌شوند. ریسک این صندوق‌ها نسبت به صندوق‌های سهامی کمتر است و شامل مزایای صندوق با درآمد ثابت هم می‌شوند.

۴. صندوق سرمایه گذاری شاخصی: این نوع صندوق‌ها، دارایی‌های خود را بر اساس الگوی تعیین‌‌شده برای یکی از شاخص‌های موجود در بازار، سرمایه‌گذاری می‌کنند و معاملات آتی را انجام نمی‌دهند. این صندوق‌ها از یک شاخص مبنا پیروی می‌کنند، هزینه‌های نسبتاً پایینی داشته و ریسک مدیریت در آن‌ها حداقل است.

۵. صندوق قابل معامله‌ (ETF): این صندوق‌ها می‌توانند از هر سه نوع صندوقی که تاکنون تعریف کردیم باشند. صندوق‌های Exchange Tradable Found (ETF)، دارایی‌های متنوعی داشته که واحدهای ETF آن‌ها همان روز قابل معامله هستند و نقدشوندگی بالایی دارند.

۶. صندوق‌های نیکوکاری: این نوع صندوق‌ها، ضمن حفظ اصل دارایی، در پیشبرد اهداف نیکوکارانه مشارکت می‌کنند.

۷. صندوق‌های تأمین مالی: این نوع صندوق‌ها که به ‌منظور تأمین مالی ایجاد شده‌اند، در انواع پروژه‌ها، سرمایه‌گذاری زمین، ساختمان و سرمایه‌گذاری جسورانه (سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها) فعالیت می‌کنند.

۸. صندوق‌های اختصاصی بازارگردان: این نوع صندوق‌ها با هدف تعادل بخشیدن به بازار سهام، از بین‌بردن صف خریدوفروش و سوق‌دادن قیمت سهام به ‌سمت ارزش ذاتی آن تشکیل شده‌اند که به افزایش نقدشوندگی و جلوگیری از دستکاری قیمت سهام به ‌دست افراد سودجو کمک می‌کنند.

صندوق ارزش‌‌کاوان آینده

ارزش کاوان آینده

صندوق سرمایه گذاری ارزش کاوان آینده در سال ۱۳۸۸ با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به ‌عنوان صندوق سرمایه‌گذاری فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام است و اکثر وجوه خود را صرف خرید سهام و حق‌تقدم خرید سهام می‌کند. مدیر این صندوق، شرکت تأمین سرمایه کاردان است و ضامن نقدشوندگی ندارد. بازدهی ماهانه، سه ماهه و شش ماهه این صندوق به‌ترتیب ۸۴ %، ۱۵۵ % و ۳۷۲ % بوده و بازدهی سالانه آن هم ۶۳۳ % است.

صندوق مشترک بورسیران

بورسیران

صندوق سرمایه گذاری بورسیران در سال ۱۳۸۸ با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار به‌ عنوان صندوق سرمایه‌گذاری فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق هم از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام است و اکثر وجوه خود را صرف خرید سهام و حق‌تقدم خرید سهام می‌کند. مدیر صندوق، کارگزاری بورسیران است و ضامن نقدشوندگی ندارد.

بازدهی ماهانه، سه ماهه و شش ماهه این صندوق به‌ترتیب ۶۵ %، ۱۲۲ % و ۲۶۷ % بوده و بازدهی سالانه آن هم ۵۳۶ % است.

صندوق سرمایه گذاری سهام بزرگ کاردان

سهام بزرگ کاردان

صندوق سرمایه‌گذاری سهام بزرگ کاردان در سال ۱۳۹۴ با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به‌ عنوان صندوق سرمایه‌گذاری فعالیت خود را آغاز کرد. مدیریت دارایی‌های صندوق که عمدتاً شامل سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس می‌شود، توسط شرکت تأمین سرمایه کاردان صورت می‌گیرد. این صندوق از نوع صندوق‌ سرمایه‌گذاری در سهام و با پرداخت سود است و اکثر وجوه خود را صرف خرید اوراق بهادار می‌کند و ضامن نقدشوندگی آن هم شرکت تأمین سرمایه کاردان است. بازدهی ماهانه، سه ماهه و شش ماهه آن به‌ترتیب ۹۰ %، ۱۵۵ % و ۲۷۶ % بوده و بازدهی سالانه آن هم ۴۷۴ % است.

صندوق مشترک بانک خاورمیانه

صندوق مشترک بانک خاورمیانه

صندوق بانک خاورمیانه که تحت مدیریت شرکت کارگزاری بورسیران در سال ۱۳۹۲ فعالیت خود را تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار آغاز کرده است، جزء صندوق‌های بزرگ در سهام به ‌شمار می‌رود. این صندوق تقسیم سود دوره‌ای ندارد و مبلغ اصل پول به ‌همراه سود آن در زمان ابطال واحدها به‌ حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود. صندوق بانک خاورمیانه ضامن نقدشوندگی ندارد. بازدهی ماهانه، سه ماهه و شش ماهه این صندوق به‌ترتیب ۷۵ %، ۱۳۳ % و ۲۶۲ % بوده و بازدهی سالانه آن هم ۴۶۵ % است.

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک نقش جهان

صندوق سرمایه گذاری نقش جهان

صندوق نقش جهان که تحت مدیریت شرکت سبدگردان سرآمد بازار از سال ۱۳۸۹ فعالیت خود را تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار آغاز کرده است، جزء صندوق‌های بزرگ در سهام به شمار می‌رود. این صندوق تقسیم سود دوره‌ای ندارد و مبلغ اصل پول به‌ همراه سود آن در زمان ابطال واحدها به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود. این صندوق ضامن نقدشوندگی ندارد. بازدهی ماهانه، سه ماهه و شش ماهه این صندوق به‌ترتیب ۸۵ %، ۱۴۲ % و ۳۰۶ % بوده و بازدهی سالانه آن هم ۵۱۱ % است.

صندوق مشترک دماسنج

صندوق سرمایه گذاری دماسنج

صندوق مشترک دماسنج که تحت مدیریت شرکت کارگزاری بورسیران در سال ۱۳۹۲ فعالیت خود را تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار آغاز کرده است، جزء صندوق‌های کوچک در سهام به‌ شمار می‌رود. این صندوق تقسیم سود دوره‌ای ندارد و مبلغ اصل پول به‌ همراه سود آن در زمان ابطال واحدها به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌شود. این صندوق ضامن نقدشوندگی ندارد. بازدهی ماهانه، سه ماهه و شش ماهه این صندوق به ‌ترتیب۷۱ %، ۱۲۴ % و ۲۴۰ % بوده و بازدهی سالانه آن هم ۴۴۷ % است.

صندوق مشترک رشد سامان

صندوق سرمایه گذاری رشد سامان

صندوق سرمایه گذاری رشد سامان در سال ۱۳۹۲ با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به‌ عنوان صندوق سرمایه‌گذاری فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام است و اکثر وجوه خود را صرف خرید سهام و حق‌تقدم خرید سهام می‌کند. مدیر این صندوق شرکت کارگزاری بانک سامان و ضامن نقدشوندگی آن شرکت بیمه سامان است. بازدهی ماهانه، سه ماهه و شش ماهه این صندوق به‌ترتیب ۶۴ %،۱۳۰ % و ۲۸۱ % بوده و بازدهی سالانه آن هم ۳۸۱ % است.

صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه رفاه

صندوق سرمایه گذاری گنجینه رفاه

صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه رفاه در سال ۱۳۹۲ با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به‌ عنوان صندوق سرمایه‌گذاری فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری تنها در اوراق بهادار با درآمد ثابت و با حداقل سود تضمین شده است. مدیر این صندوق کارگزاری بانک رفاه کارگران است و ضامن نقدشوندگی ندارد. بازدهی ماهانه، سه ماهه و شش ماهه این صندوق به‌ترتیب ۶۳ %،۱۱۲ % و ۲۳۹ % بوده و بازدهی سالانه آن هم ۴۱۲ % است.

صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون

صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون

صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون در سال ۱۳۹۰ با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به‌عنوان صندوق سرمایه‌گذاری فعالیت خود را آغاز کرد. مدیر آن شرکت کارگزاری بانک رفاه و ضامن نقدشوندگی آن بانک توسعه تعاون است. این صندوق از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام است. بازدهی ماهانه، سه ماهه و شش ماهه این صندوق به‌ترتیب ۵۰ % ، ۸۷ % و ۱۸۴ % بوده و بازدهی سالانه آن هم ۳۶۱ % است.

صندوق مشترک توسعه ملی

صندوق سرمایه گذاری توسعه ملی

صندوق سرمایه‌گذاری توسعه ملی در سال ۱۳۹۲ با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به ‌عنوان صندوق سرمایه‌گذاری فعالیت خود را آغاز کرد. مدیر این صندوق کارگزاری بانک ملی ایران است و ضامن نقدشوندگی ندارد. این صندوق از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام است و اکثر وجوه خود را صرف خرید سهام و حق‌تقدم خرید سهام می‌کند. بازدهی ماهانه، سه ماهه و شش ماهه این صندوق به‌ترتیب ۷۰ %،۱۴۰ % و ۲۵۵ % بوده و بازدهی سالانه آن هم ۳۹۳ % است.

مطالب پیشنهادی

بهترین آموزشگاه زبان
بهترین آموزشگاه زبان + [۱۰ آموزشگاه برتر زبان انگلیسی]

یادگیری زبان انگلیسی برای همه افراد جامعه، اصل مهم و غیرقابل انکاری است. از آنجایی که این روزها حتی برای…

بهترین موسسه آیلتس
بهترین موسسه آیلتس + [۱۰ موسسه برتر آیلتس IELTS]

می‌توان آزمون آیلتس را اینگونه شرح داد که آزمونی برای سنجش مهارت‌های زبانی است. آزمون آیلتس می‌تواند توانایی افرادی را…

بهترین آزمون ماک آیلتس
بهترین آزمون ماک آیلتس + [۱۰ موسسه برتر برگزاری آزمون ماک آیلتس]

زمانی که حرف از کار و ادامه تحصیل خارج از کشور می‌شود، آزمون آیلتس جزء اولین مواردی است که به…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*
*