0

بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی +‌ [۱۰ منبع برتر آموزش زبان انگلیسی]

Top 10 resources for learning English

یادگیری زبان انگلیسی این روزها به یک ضرورت تبدیل شده و افراد بسیاری چه به صورت خودآموز و چه با شرکت در دوره‌های آموزشی، سعی در یادگیری زبان انگلیسی دارند. اگرچه راه‌های زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد، بهترین روش برای شروع، استفاده از چند کتاب درسی حرفه‌ای است. به طور کلی، هیچ روشی وجود ندارد که چنین اطلاعات زیادی را با هزینه‌های کمی‌در اختیار شما قرار دهد. حتی مواد آموزشی رایگان هم هزینه‌ای دارد: وقت شما! هرچه زمان بیشتری را صرف یک برنامه آموزشی با طراحی ضعیف کنید، زمان کمتری برای کارهای دیگر خود خواهید داشت. پس بهتر است به سراغ بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی بروید.

کتاب‌های زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارند؛ اما همه آن‌ها بدرد نمی‌خورند و برخی از آن‌ها تنها وقت شما در تلف می‌کنند. اگر شما هم می‌خواهید زبان انگلیسی را یاد بگیرید و به دنبال کتاب‌های مفید در این حوزه هستید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید. در این مطلب می‌خواهیم بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی را معرفی کنیم. در این مقاله از تاپ تن‌ها به معرفی ۱۰ کتاب برای یادگیری زبان انگلیسی معرفی می‌شود که در ۴ دسته تقسیم‌بندی شده‌اند. این ۴ دسته عبارت‌اند از:

 1. بهترین کتاب‌ها برای یادگیری واژگان انگلیسی
 2. بهترین کتاب‌های یادگیری گرامر
 3. بهترین کتاب‌ها برای صحبت کردن و تلفظ صحیح
 4. بهترین کتاب‌ها جهت آماده‌شدن برای آزمون آیلتس

بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی برای بهبود واژگان انگلیسی

یک روش بسیار متداول برای یادگیری کلمه جدید، این است که ابتدا به آن کلمه در زبان مادری خود فکر کنید و سپس ترجمه انگلیسی آن را جستجو کنید (با استفاده از گوگل یا برنامه دیکشنری)؛ اما شاید بهترین روش نباشد.

مطالعه بیشتر: بهترین موسسه زبان

وقتی می‌شنوید که افراد در 6 ماه زبان انگلیسی را یاد می‌گیرند، مهم‌ترین دلیل آن این است که از کتاب‌های حرفه‌ای و معتبری برای یادگیری روشمند کلمات جدید در زبان انگلیسی استفاده می‌کنند.

۱. کتاب English Vocabulary Builder (DK English for Everyone)

بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی English Vocabulary Builder

سریع‌ترین روش برای یادگیری زبان انگلیسی (یا هر زبان دیگری)، استفاده از تصاویر است. به هر حال، بخش بزرگی از مغز شما به پردازش اطلاعات بصری اختصاص دارد. نوزادان اولین کلمات خود را نیز از این طریق یاد می‌گیرند. آن‌ها کلمه پیتزا را می‌شنوند و تصویر آن را می‌بینند و یاد می‌گیرند که وقتی می‌خواهند در مورد آن صحبت کنند، می‌توانند کلمه پیتزا را بگویند.

کتاب‌های زیادی وجود دارد که از این روش آموزش تصویری استفاده می‌کنند. یکی از بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی، کتاب English Vocabulary Builder (DK English for Everyone) است.

خواندن کتاب English Vocabulary Builder (DK English for Everyone) را به شما توصیه می‌کنیم که شامل بیش از 3000 کلمه و عبارت مربوط به اشیاء، کارهای روزمره و موقعیت‌های معمولی است.

نکته‌ای که کتاب English Vocabulary Builder (DK English for Everyone) را از سایر کتاب‌های مصور متمایز می‌کند، این است که هر بخش از کتاب شامل تمرین‌های گوش دادن و مرور کردن می‌شود و می‌توانید تلفظ واژگان را در وب‌سایت DK یا با استفاده از اپلیکیشن رایگان DK تمرین کنید.

۲. بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی: English Collocations in Use (Cambridge)

یادگیری یک کلمه جدید می‌تواند دشوار باشد. شما باید یاد بگیرید که معنی آن چیست، چگونه آن را تلفظ کنید، چطور آن را بنویسید و چگونه آن را در یک جمله به کار ببرید؛ اما این سؤال نیز وجود دارد که چگونه می‌توان از این کلمه به طور طبیعی مانند یک زبان مادری استفاده کرد؟!

مطالعه بیشتر: بهترین موسسه آیلتس

برای صحبت کردن به زبان انگلیسی به طور روان، باید مدتی را صرف مطالعه collocations کنید. کتاب English Collocations in Use (Cambridge) می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای شما جهت یادگیری واژگان زبان انگلیسی و همچنین تلفظ آن‌ها باشد. پس اگر به دنبال کتابی معتبر و حرفه‌ای هستید تا واژگان انگلیسی را یاد بگیرید، از این کتاب استفاده کنید.

۳. Oxford Advanced Learner’s Dictionary (OALD)

دانشگاه آکسفورد به دلیل ایجاد یکی از بزرگ‌ترین لغت نامه‌های انگلیسی مشهور است. این دانشگاه کتاب Oxford 3000 را نیز طراحی و تولید کرده است. این کتاب فهرستی از مفیدترین و پرکاربردترین کلمات در کشورهای انگلیسی زبان را ارائه می‌دهد و یکی از بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی است. به گفته کارشناسان دانشگاه آکسفورد، زمانی که این 3000 کلمه را یاد بگیرید، می‌توانید 80 تا 90 درصد مکالمات انگلیسی، وب سایت‌ها، روزنامه‌ها و … را درک کنید.

همچنین این 3000 کلمه به شما این امکان را می‌دهد که هر کلمه را در فرهنگ لغت Oxford Advanced Learner’s Dictionary (یک فرهنگ لغت ویژه برای دانش آموزانی که مایل به حضور در یک دانشگاه انگلیسی زبان هستند)، را درک کنید. جدیدترین نسخه کتاب شامل 60000 کلمه و 109000 مثال است.

OALD شامل بسیاری از ویژگی‌های خاص است که نمی‌توانید آن‌ها را در فرهنگ لغت‌های دیگر بیابید؛ مانند مترادف‌ها و ترکیب‌ها. همچنین می‌توانید نسخه برنامه‌ای را در تلفن هوشمند خود دانلود کنید که به شما امکان می‌دهد کلمه‌ای را که می‌خواهید، جستجو کنید (در صورتی که نمی‌دانید چگونه آن را بنویسید که یک مشکل رایج در کلمات انگلیسی است).

بهترین کتاب‌ها برای یادگیری گرامر انگلیسی

درست است که دستور زبان انگلیسی ساده نیست؛ اما بسیاری از کتاب‌ها، موضوع را دشوارتر و گیج‌کننده‌تر از واقعیت می‌کنند. در این میان، کتاب‌هایی هم هستند که گرامر انگلیسی را خیلی ساده و راحت توضیح داده‌اند و می‌توانید با استفاده از آن‌ها خیلی راحت گرامر انگلیسی را یاد بگیرید.

در ادامه سه کتاب حرفه‌ای برای یادگیری گرامر انگلیسی معرفی می‌کنیم که دستور زبان را به ساده‌ترین شکل ممکن و گاهی اوقات حتی سرگرم‌کننده یاد می‌دهند. البته بهترین نکته در مورد این کتاب‌ها این است که می‌توانند به شما در یادگیری زبان انگلیسی در خانه کمک کنند. پس بیایید با این ۳ کتاب آشنا شویم:

۴. بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی: English Grammar in Use (Cambridge)

بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی: English Grammar in Use (Cambridge)

یک کتاب عالی برای مطالعه زبان انگلیسی در خانه، کتاب کار ریموند مورفی، English Grammar in Use (Cambridge) است. کتاب English Grammar in Use (Cambridge)، محبوب‌ترین کتاب گرامر در جهان است و دلیل خوبی هم دارد؛ در این کتاب، دستور زبان انگلیسی به زبان ساده، همراه با مثال‌ها و تمرین‌های فراوان توضیح داده شده است.

در انتهای کتاب، آزمونی وجود دارد که می‌توانید در آن شرکت کنید و متوجه شوید که کدام بحث گرامری برای شما دشوار است و هنوز آن را یاد نگرفته‌اید.

در واقع، بهترین راه برای مطالعه این کتاب این است که با موضوعاتی شروع کنید که به نظر شما جالب و راحت هستند. البته توجه داشته باشید که کتاب Intermediate برای زبان آموزان B1/B2 نوشته شده است؛ بنابراین اگر سطح انگلیسی شما پایین‌تر یا بالاتر است، باید به جای آن کتاب‌های مبتدی یا پیشرفته را تهیه کنید.

۵. Practical English Usage (Oxford)

مشکل رایج کتاب‌های دستور زبان (به هر زبانی) این است که اطلاعات زیادی به خواننده ارائه می‌دهند. آن‌ها توسط اساتید زبان شناسی نوشته شده‌اند که به تاریخ، روانشناسی یا علم زبان علاقه دارند؛ بنابراین مشکلات رایج گرامری را برای زبان آموزان انگلیسی توضیح نمی‌دهند و مشکل را رفع نمی‌کنند. در مقابل، Practical English Usage به طور خاص برای خوانندگانی طراحی شده است که می‌خواهند انگلیسی را یاد بگیرند. این کتاب اولین بار در سال 1980 منتشر شد و در 40 سال گذشته چندین بار به‌روزرسانی شده است.

مطالعه بیشتر: بهترین آزمون ماک آیلتس

این کتاب برای دانش آموزان متوسط و پیشرفته، یکی از بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی است که همه مشکلات گرامری را توضیح داده و رفع می‌کند. البته توجه داشته باشید که هیچ تمرینی در کتاب وجود ندارد و کتاب فقط توضیح و مثال ارائه می‌دهد.

۶. English Grammar: Understanding the Basics (Cambridge)

اگر در مورد عباراتی مانند افعال «گذرا» و «ناگذر» یا ضمایر «اشاره» و «استفهامی» سردرگم هستید، می‌توانید به سراغ کتاب English Grammar: Understanding the Basics (Cambridge) بروید. این کتاب یکی از بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی است.

برخلاف دو کتاب دیگری که برای گرامر معرفی کردیم، این کتاب گرامر انگلیسی را مرحله به مرحله توضیح می‌دهد. این کتاب مخصوصاً برای افرادی مفید است که متون زیادی به زبان انگلیسی می‌نویسند؛ همچنین اگر می‌خواهید سریع به سطح پیشرفته برسید، باز هم خواندن این کتاب مفید خواهد بود.

با دو کتاب قبلی که معرفی کردیم، می‌توانید اشتباهات خود را برطرف کنید و جملات طولانی‌تری بسازید؛ اما این کتاب به شما کمک می‌کند «تصویر بزرگ انگلیسی» را درک کنید.

بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی برای بهبود مهارت‌های گفتاری

بهترین راه برای بهبود مهارت‌های صحبت کردن، تمرین با یک معلم خصوصی یا برخی از دوستان انگلیسی زبان است؛ اما می‌توانید از چند کتاب خوب، مانند کتاب‌های زیر، چیزهای زیادی درباره صحبت کردن بیاموزید:

۷. English Conversation (Practice Makes Perfect)

بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی English Conversation (Practice Makes Perfect)

اگر می‌خواهید در مکالمه با دوستان، همکاران یا اعضای خانواده انگلیسی ‌زبان خود دچار مشکل نشوید، کتاب English Conversation (Practice Makes Perfect) می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

مطالعه بیشتر: بهترین سایت‌های یادگیری زبان انگلیسی

این کتاب عبارات و اصطلاحات رایج را از طریق نمونه مکالمات، توضیحات مفصل و تمرین‌های فراوان برای موقعیت‌هایی مانند مثال‌های زیر به شما یاد می‌دهد:

 • معرفی خود و دیگران
 • ابراز عقاید، علایق و سلیقه‌ها
 • بیان خواسته‌ها و نیازها
 • روایت یک داستان یا بازگویی یک گفتگو

همچنین می‌توانید به فایل‌های صوتی ضبط‌شده مکالمات موجود در وب‌سایت تولیدکننده این کتاب یا از طریق برنامه‌های رایگان اندروید و آیفون گوش دهید.

۸. Ship or Sheep? An Intermediate Pronunciation Course

یکی دیگر از بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی که اگر می‌خواهید انگلیسی را در خانه یاد بگیرید برایتان مفید خواهد بود، کتاب Ship or Sheep? An Intermediate Pronunciation Course است؟ این کتاب که توسط کمبریج منتشر شده است، می‌تواند به شما کمک کند تا کلمات و جملات انگلیسی را واضح و روان تلفظ کنید.

این کتاب مشابه English Grammar in Use، ساختاری دارد که نیازی نیست خواندن کتاب را از صفحه ابتدایی شروع کنید. هر قسمت کتاب روی یک صدای خاص (شامل 24 صامت انگلیسی و 19 صدای مصوت مختلف) و تلفظ کلمات مختلف تمرکز دارد.

مطالعه بیشتر: بهترین کلاس زبان آنلاین

همچنین نمونه دیالوگ‌ها، تمرین‌های فراوان و بازی‌هایی در کتاب وجود دارد که می‌توانید با یک شریک تحصیلی، همکلاسی یا معلم خصوصی آن‌ها را انجام دهید. (حتما سی دی‌های صوتی همراه کتاب را تهیه کنید!)

بهترین کتاب‌ها برای آمادگی آزمون آیلتس

اگر می‌خواهید در یک دانشگاه انگلیسی زبان درس بخوانید یا ویزای کار در یک کشور انگلیسی زبان را دریافت کنید، باید در آزمون آیلتس شرکت کنید. ۲ کتاب زیر می‌تواند شما را برای کسب بهترین امتیاز ممکن در آزمون آیلتس آماده کنند:

۹. بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی: The Official Cambridge Guide to IELTS

کمبریج علاوه بر خلق بسیاری از کتاب‌های خودآموز خوب و حرفه‌ای، یکی از خالقان کتاب‌های آمادگی آزمون آیلتس است! بنابراین تعجب‌آور نیست که کمبریج یکی از بهترین منابع برای آمادگی آزمون آیلتس را منتشر کرده باشد.

کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS برای زبان آموزان انگلیسی با حداقل سطح B1 نوشته شده است و راهنمایی‌هایی را جهت نحوه آماده شدن برای هر دو مدل آزمون آیلتس (آزمون آکادمیک و جنرال) ارائه می‌دهد. علاوه بر این، این کتاب شامل نکات، توضیحات، تمرین‌ها، مثال‌های صوتی و تصویری به‌علاوه 8 تست تمرینی کامل است.

البته توجه داشته باشید که این کتاب، واژگان یا گرامر را به شما آموزش نمی‌دهد. این کتاب تنها بر مهارت‌های گوش دادن، خواندن، صحبت کردن و نوشتن تمرکز دارد؛ درست مانند خود آزمون آیلتس.

۱۰. Vocabulary for IELTS Advanced (Cambridge University Press)

بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی Vocabulary for IELTS Advanced

این کتاب برای زبان آموزانی طراحی شده است که قصد دارند در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کنند و می‌خواهند نمره 7، 8 یا 9 را کسب کنند. Vocabulary for IELTS Advanced (Cambridge University Press) یکی از بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی و آمادگی آزمون آیلتس آکادمیک است.

مطالعه بیشتر: بهترین اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی

اگر قصد شرکت در آزمون General Training را دارید، کتاب English Collocations in Use می‌تواند انتخاب بهتری برای شما باشد که در قسمت بالا آن را معرفی کردیم.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم بهترین کتاب‌ها برای آموزش زبان انگلیسی را به شما معرفی کنیم. کتاب‌های معرفی‌شده در این مقاله در ۴ دسته بهترین کتاب‌ها برای یادگیری واژگان انگلیسی، بهترین کتاب‌های یادگیری گرامر، بهترین کتاب‌ها برای صحبت کردن و تلفظ صحیح و بهترین کتاب‌ها جهت آماده‌شدن برای آزمون آیلتس تقسیم‌بندی شده‌اند. شما می‌توانید با توجه به مبحثی که قصد یادگیری آن را دارید، یک یا چند مورد از این کتاب‌ها را تهیه کنید. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم. امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد و بتوانید با مطالعه این مطلب، بهترین کتاب را تهیه و زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

چت در واتساپ تاپ تن ها
شروع چت در واتساپ