0

بهترین دانشگاه های جهان + [ ۱۰ دانشگاه برتر جهان]

Top 10 universities in the world

هر ساله لیستی از بهترین دانشگاه های جهان توسط نشریان مختلف و البته معتبر به بیرون ارايه می‌شود. معتبرترین موسسه‌ای که هر ساله اقدام به به‌روزرسانی لیست بهترین دانشگاه‌های جهان می‌کند، موسسه QS است. QS مخفف کاکارلی سیموندز (Symonds Quacquarelli) موسسه‌ای در انگلستان است که یکی از مستندترین و مهم‌ترین نظام‌های رتبه‌بندی و طبقه‌بندی سالانۀ جهانی دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.

این موسسه در ابتدا و بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ با مجله معروف تایمز لندن همکاری می‌کرد و نتایج تحقیقات و بررسی‌های خود را در این مجله به چاپ می‌رساند، اما بعدها از تایمز جدا شد و سیسات‌های جدیدی برای رتبه بندی‌های خود در پیش گرفت. این موسسه از متدهای خاصی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی پیروی می‌کند و تقریبا تمام معیارهای مهم و اساسی را در رتبه‌بندی‌های خود دخلی می‌کند.

معیارها و وزن‌های تاثیرگذار در سنجش QS:

 • تحقیق و پژوهش
 • تدریس
 • اشتغال‌پذیری
 • بین‌المللی‌سازی
 • امکانات
 • آموزش آنلاین و آموزش از راه دور (ریموت)
 • مسئولیت اجتماعی
 • نوآوری
 • هنر و فرهنگ
 • شمول و فراگیری
 • معیارهای تخصصی

در این مقاله قصد داریم بهترین دانشگاه های جهان را از بین ۸۵ کشور جهان را مورد نقد و بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

مطالعه بیشتر: ۱۰ اینفلوئنسر برتر ایران

رتبه اول، دانشگاه MIT (Massachusetts Institute of Technology)

بهترین دانشگاه های جهان MIT

رتبه اول بهترین دانشگاه های جهان برای هر شخصی قابل حدس است. بله شما نیز درست حدس زده‌اید، رتبه اول بهترین دانشگاه های جهان طبق معمول به دانشگاه ام‌آی‌تی اختصاص پیدا می‌کند. این برای هفتمین سال متوالی است که دانشگاه ام‌آی‌تی این رتبه با ارزش را به خود اختصاص می‌دهد.

موسسه فناوری ماساچوست در کمبریج و در کشور ایالات متحده قرار گرفته است. این دانشگاه در سال ۱۸۶۱ تاسیس شده است و از همان ابتدای شروع به کار، بر آموزش آزمایشگاهی در علوم کاربردی و مهندسی تأکید کرد. این دانشگاه نقش بسیار مهمی در جنبه‌های زیستی، هوافضا، مهندسی، ریاضیات، فیزیک، نجوم و فناوری در کشور آمریکا ایفا کرده است. این دانشگاه تنوع رشته‌ای بسیار بالایی داشته و با ناسا نیز رابطه نزدیکی دارد.

شهریه سالانه مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه ام‌آی‌تی مبلغی در حدود ۵۵ هزار دلار آمریکا است.

رتبه دوم بهترین دانشگاه های جهان، دانشگاه استنفورد (Stanford University)

بهترین دانشگاه های جهان دانشگاه استنفورد

رتبه دوم بهترین دانشگاه های جهان به دانشگاه استنفورد اختصاص می‌یابد. این دانشگاه در ایالت کالیفرنیا در کشور ایالات متحده قرار گرفته و در سال ۱۹۸۵ تاسیس شده است. دانشگاه استنفورد نیز به مانند دانشگاه ام‌آی‌تی همواره در لیست بهترین دانشگاه های جهان جای دارد. عمده شهرت و تنوع رشته‌ای این دانشگاه مربوط به حوزه‌های علوم انسانی و همچنین فنی مهندسی است.

مطالعه بیشتر: بهترین دانشگاه های ترکیه + [۱۰ دانشگاه برتر ترکیه]

دانشگاه استنفورد دارای دانشکده بازرگانی و کسب‌وکار، دانشکده علوم زمین، انرژی و محیط زیست، دانشکده مهندسی، دانشکده علوم انسانی، دانشکده حقوق و دانشکده پزشکی است، اکثر فارغ‌التحصیلان این دانشگاه هدایت جریان‌های بزرگ جهانی مانند گوگل را بر عهده دارند و نبض اقتصاد جهانی را در اختیار ایالات متحده قرار می‌دهند.

شهریه سالانه مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه استنفورد مبلغی در حدود ۳۷ هزار دلار آمریکا است.

رتبه سوم: دانشگاه آکسفورد (Oxford)

بهترین دانشگاه های جهان آکسفورد

در لیست بهترین دانشگاه های جهان، رتبه سوم در اختیار یک دانشگاه بریتانیایی قرار دارد. دانشگاه آکسفورد در شهر آکسفورد در منطقه آکسفورد شایر انگلستان قرار دارد و قدیمی‌ترین دانشگاه انگلیسی‌زبان جهان هم به‌شمار می‌رود. این دانشگاه در سال ۱۰۹۶ تاسیس شده و هم اکنون پذیرای ۲۴ هزار دانشجو از ۱۶۰ کشور مختلف جهان است که تقریبا نیمی از این تعداد، دانشجویان بین‌المللی هستند که رقم قابل توجهی است!

عمده شهرت دانشگاه آکسفورد به دلیل بار علمی بسیار زیاد این دانشگاه در رشته‌های هنر و علوم انسانی است، به طوری که این دانشگاه، به عنوان بهترین دانشگاه برای رشته‌های هنر و علوم انسانی شناخته شده است. برای اینکه بتوانید در این دانشگاه معتبر تحصیل کنید، باید علاوه بر قبولی در کورس زبان، در آزمون تخصصی خود دانشگاه نیز نمره قبولی را کسب کنید.

شهریه سالانه مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه آکسفورد مبلغی در حدود ۲۸ هزار دلار تا ۳۹ هزار دلار آمریکا است.

رتبه چهارم بهترین دانشگاه های جهان، دانشگاه هاروارد

بهترین دانشگاه های جهان دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد رتبه چهارم بهترین دانشگاه‌های جهان را به خود اختصاص می‌دهد. این دانشگاه یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین دانشگاه‌های کشور ایلات متحده آمریکا بوده که آرزوی هر دانشجویی است. عمده شهرت دانشگاه هاروارد به دلیل بار علمی بسیار بالای اساتید، دانشجویان و هیئت علمی این دانشگاه است که مقالات بسیار زیادی را در ISI به چاپ رسانده‌اند. هاروارد دارای برترین رتبه علمی در حوزه‌هایی مانند زیست‌شناسی، بیوشیمی، اقتصاد، تجارت و ایمنی‌شناسی است.

مطالعه بیشتر: معرفی 10 تا از بهترین شرکت های کارواش در محل

هاروارد در کمبریج، ایالت ماساچوست آمریکا واقع شده و یکی از ۸ عضو لیگ آیوی است. این دانشگاه از سال ۱۶۳۸ شروع به فعالیت کرده و هم اکنون بزرگترین سیستم کتابخانه‌ای جهان را در اختیار دارد. مجموعه کتابخانه‌های این دانشگاه از به هم پیوستن ۷۹ کتابخانه مجزا و مستقل تشکیل می‌شود که حدود ۲۰.۴ میلیون عنوان کتاب را در خود جای می‌دهد، رقم حیرت انگیزی است!

شهریه سالانه مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه هاروارد مبلغی در حدود ۵۰ هزار دلار آمریکا است.

رتبه پنجم، موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech)

بهترین دانشگاه های جهان Caltech

رتبه پنجم لیست بهترین دانشگاه های جهان، توسط موسسه فناوری کالیفرنیا اشغال شده است. این موسسه که در پاسادنا و در ایالت کالیفرنیا واقع شده است، یک موسسه خصوصی تحقیقاتی بسیار معتبر است و از اساتید و هیئت علمی بسیار مجربی مانند ریچارد فاینمن و استیون ولفرم برای آموزش بهره می‌برد. این موسسه در سال ۱۸۹۱ تاسیس شده و هم اکنون پذیرای ۲۱۰۰ دانشجو از سرتاسر جهان است.

عمده شهرت این موسسه به دلیل حضور موثر در رشته‌هایی نظیر موسیقی، هنر، تئاتر، هنرهای تجسمی و صد البته ب دلیل در اختیار داشتن آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا است. اساتید و دانش آموختگان موسسه فناوری کالیفرنیا ملقب به کالتچ، چندین بار برنده جایزه معتبر نوبل در رشته‌ها گوناگون شده‌اند و این دانشگاه به عنوان دانشگاه برتر در علوم فضایی انتخاب شده است.

شهریه سالانه مورد نیاز برای تحصیل در موسسه فناوری کالیفرنیا مبلغی در حدود ۵۶.۳ هزار دلار آمریکا است.

رتبه ششم بهترین دانشگاه های جهان، دانشگاه کمبریج

بهترین دانشگاه های جهان دانشگاه کمبریج

دانشگاه ششم در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه های جهان مربوط به دانشگاه کمبریج بریتانیا است. این دانشگاه در منطقه کمبریج در کنار رودخانه کم و در سال ۱۲۰۹ تاسیس شده است. این دانشگاه پس از دانشگاه آکسفورد که طبق اسنادی از سال ۱۰۹۶ مشغول آموزش است، دومین دانشگاه با قدمت بریتانیا است. بریتانیایی‌ها به این ۲ دانشگاه بسیار قدیمی لقب دانشگاه‌های باستان داده‌اند و آنها را آکسبریج خطاب می‌کنند.

با استناد به مقاله‌ای که در سایت معتبر US News به چاپ رسیده است، هیچ دانشگاهی مانند دانشگاه کمبریج در تغییرات سیاسی، اقتصادی و تاریخی جهان ایفای نقش نکرده است. دانشگاه کمبریج در دسته دانشگاه‌های مادر قرار می‌گیرد و تقریبا تمامی رشته‌های تحصیلی را شامل می‌شود. این دانشگاه در بسیاری از رشته‌های تخصصی و مادر حرف اول را در دنیا می‌زند.

مطالعه بیشتر: بهترین مدارس غیر انتفاعی در تهران

شهریه سالانه مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه کمبریج از ۲۲ هزار دلار شروع شده و به ۳۴ هزار دلار نیز می‌رسد. هزینه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی کمبریج به مراتب بالاتر بوده و از ۵۸ هزار دلار آمریکا نیز تجاوز می‌کند.

رتبه هفتم، موسسه فناوری فدرال زوریخ (ETH)

بهترین دانشگاه های جهان ETH

در رتبه هفتم بهترین دانشگاه های جهان، موسسه فناوری فدرال زوریخ که در شهر زوریخ و کشور سوئیس قرار گرفته و یکی از معتبرترین موسسه‌های جهان به شمار می‌رود. این موسسه در سال ۱۸۵۴ و ۱۸۵۵ به عنوان انستیتو پلی تکنیک با تعداد محدودی رشته تحصیلی مهندسی شروع به فعالیت کرد، اما بعدها و در سال ۱۹۱۱ با گسترش منابع، فضای آموزشی و رشته‌های متنوع و فراگیر، تبدیل به یک دانشگاه مرجع شد و امروزه پذیرای حدود ۱۷۰۰۰ دانشجو از ۸۰ کشور جهان است.

عمده شهرت این موسسه فناوری به دلیل داشتن دانش آموختگانی مشهور همچون آلبرت اینشتین، ریچارد ارنست و ریچارد اف‌هک و همچنین بردن ۲۱ جایزه نوبل جهانی در مدت فعالیت خود است. این موسسه هر ساله حرف‌های بسیاری در زمینه ریاضی، علوم و مهندسی در سطح جهانی دارد.

شهریه سالانه مورد نیاز برای تحصیل در موسسه فناوری فدرال زوریخ مبلغی در حدود ۲۳ هزار دلار آمریکا است.

رتبه هشتم بهترین دانشگاه های جهان، دانشگاه امپریال کالج لندن

بهترین دانشگاه های جهان دانشگاه امپریال کالج لندن

درادامه بررسی بهترین دانشگاه های جهان به دانشگاه امپریال کالج لندن می‌رسیم که مهد پرورش مهندسان، جامعه پزشکان و اقتصاددان‌های برتر جهان است. این دانشگاه یکی از برترین و معتبرترین دانشگاه‌ها در زمنه‌های پزشکی، مهندسی، اقتتصاد، علوم پایه و علوم زیستی است. دانشگاه امپریال کالج در کنزینگتون جنوبی در مرکز لندن واقع شده و از سال ۱۹۰۷ شروع به فعالیت کرده است.

این دانشگاه از حدود ۱۷ هزار دانشجو و ۸ هزار کادر پذیرایی می‌کند که از این تعداد بیش از ۵۰ درصد دانشجویان بین‌المللی هستند و توسط خانواده سلطنتی بریتانیا شاهزاده آلبرت و ملکه ویکتوریا بنیان‌گذاری شده است.

شهریه سالانه مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه امپریال کالج لندن مبلغی در حدود ۳۲ هزار پوند انگلیس است.

رتبه نهم، دانشگاه شیکاگو

بهترین دانشگاه های جهان شیکاگو

رتبه نهم لیست بهترین دانشگاه های جهان را یک دانشگاه دیگر از ایالات متحده آمریکا به خود اختصاص داده است. دانشگاه شیکاگو در مرکز ایالت ایلینوی آمریکا واقع شده و از سال ۱۸۹۱ به صورت یک دانشگاه خصوصی به فعالیت خود ادامه داه است. عمده‌ترین شهرت این دانشگاه به دلیل بردن ۸۲ جایزه نوبل در تاریخ است که در نوع خود کار بسیاری بزرگی است.

مطالعه بیشتر: معرفی 10 تا از بهترین سایت های خدمات بیمه شخص ثالث در ایران

افرادی هم‌چون باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، ساموئل هانتینگتون، ریچارد رورتی و جیمز واتسون، برخی از دانش‌آموختگان مشهور و تاثیرگذار جهانی هستند که در دانشگاه شیکاگو فارغ‌التحصیل شده‌اند. این دانشگاه برترین دانشگاه علوم جامعه‌شناسی در کل جهان است.

شهریه سالانه مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه شیکاگو مبلغی در حدود ۵۸ هزار دلار آمریکا است.

رتبه دهم، دانشگاه UCLa (University of California, Los Angeles)

بهترین دانشگاه های جهان UCLa

در انتهای لیست به دانشگاه یوسی‌ال‌ای لس آنجلس برخورد می‌کینم که رتبه دهم لیست بهترین دانشگاه های جهان را در اختیار خود گرفته است. دانشگاه یوسی‌ال‌ای در وست وود شهر لس‌آنجلس در ایالت کالیفرنیا قرار گرفته و از سال ۱۹۱۹ در زمینی به مساحت ۴۱۰ هکتار شروع به فعالیت کرده است. در ابتدای فعالیت، دانشگاه یوسی‌ال‌ای به عنوان دومین پردیس دانشگاهی تحت نظر و وابسته به دانشگاه کالیفرنیا بود ولی از سال ۱۹۲۷ به بعد مستقل شده و به دانشگاه یوسی‌ال‌ای تغییر نام داد.

هم اکنون این دانشگاه با پذیرایی از ۴۲ هزار دانشجو در تمام مقاطع تحصیلی و تکمیلی، رکورددار است. این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه مادر دارای ۳۳۷ عنوان رشته تحصیلی در زمینه‌های علوم ادبیات، هنر، معماری، موسیقی، مهندسی، علوم پایه، پرستاری، تئاتر، فیلم و تلویزیون و علوم بهداشتی است.

شهریه سالانه مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه یوسی‌ال‌ای لس آنجلس مبلغی در حدود ۱۳ هزار دلار آمریکا برای ساکنین ایالت کالیفرنیا، و مبلغی در حدود ۴۳ هزار دلار برای دانشجویان بین‌المللی است.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی ۱۰ مورد از بهترین دانشگاه های جهان در زمینه‌های مختلف پرداختیم و عمده‌ترین دلیل شهرت هر دانشگاه را نیز معرفی کردیم. نظر شما چیست؟ آیا دانشگاه‌های دیگری هستند که بتوانند به این لیست اضافه شوند؟ آیا دانشگاهی از قلم افتاده است؟ کدام دانشگاه به نظر شما لایق حضور در جمع تاپ‌تن‌ها است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

چت در واتساپ تاپ تن ها
شروع چت در واتساپ