0

بهترین پروژه های متاورس + [۱۰ پروژه برتر متاورس]

Top 10 Metavars projects

در زمستان سال ۲۰۲۱، کاربران زیادی به سمت بهترین پروژه های متاورس جذب شدند. علاوه بر خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، کاربران به سراغ خرید توکن غیرمثلی (NFT) و سایر دارایی‌های متاورس رفتند.

امروزه متاورس میزبان بازی، پروژه‌های اقتصادی و پروژه‌های رمز ارزی بسیاری است. این روزها، ترند داغ حوزه بازی، بازی‌های کریپتویی هستند که گیمرهای بسیاری تلاش می‌کنند بخشی از این ترند باشند. اگر شما هم می‌خواهید متاورس و پروژه‌های محبوب آن را بشناسید،‌ با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

متاورس چیست؟

ارائه تعریفی دقیق از متاورس، کار دشواری است. برخی متاورس را با واقعیت مجازی و سه بعدی اشتباه می‌گیرند. درست است که این دو شباهت‌هایی بایکدیگر دارند؛ اما تفاوت‌های آن‌ها از زمین تا آسمان است.

متاورس مجموعه‌ای از واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و اینترنت است. در واقع، می‌توان گفت که متاورس آینده اینترنت و رویای نسل بعد است. برای مثال یک شهربازی مجازی را در نظر بگیرید که هیچ محدودیتی در اندازه و خلاقیت در آن وجود ندارد. در این شهربازی مجازی از ارزهای دیجیتال متاورس برای پرداخت‌ هزینه‌ها استفاده می‌شود.

مطالعه بیشتر: بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری

دلیل رشد نجومی بهترین ارزهای دیجیتال متاورس چیست؟

پس از تغییر نام FaceBook به Meta، بهترین ارزهای دیجیتال متاورس شاهد رشد قیمت چند صد درصدی بودند؛ اما این تازه شروع کار است! برخی پروژه‌های متاورس که در ادامه معرفی خواهیم کرد، آینده بسیار روشنی را پیش روی خود دارند.

سندباکس و دسترالند جزو ارزهای دیجیتال متاورس موفقی بودند که پس از اعلام خبر تغییر نام شرکت FaceBook به Meta، رشد قیمتی بسیار زیادی داشتند.

بهترین پروژه های متاورس

۱. اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) | ارز دیجیتال اکس (AXS)

بهترین پروژه های متاورس اکسی اینفینیتی

اکسی اینفینیتی یکی از بهترین پروژه های متاورس است که در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال، محبوبیت بیشتری دارد. البته در مقابل، افرادی هم هستند که اکسی اینفینیتی را جزو پروژه‌های متاورس نمی‌دانند. با این وجود، به دلیل محبوبیت بسیار زیاد این بازی، داشتن وجوه اشتراک زیاد با بستر سایر ارزهای دیجیتال متاورس و پیشرو بودن در مبحث «بازی کن، درآمدزایی کن»، جزو پروژه‌های متاورس محسوب می‌شود.

اکسی اینفینیتی یک بازی مبارزه‌ای مبتنی بر بلاک چین است. در این بازی، شرکت‌کنندگان باید موجوداتی به نام Axie را پرورش داده یا یک اکسی از فروشگاه توکن‌های غیرمثلی مخصوص اکسی اینفینیتی بخرند تا با اکسی سایر شرکت‌کنندگان مبارزه کنند.

هر اکسی ۴ ویژگی سلامت، روحیه، مهارت و سرعت دارد. در نهایت برآیند این ۴ ویژگی، قدرت اکسی را در مبارزه مشخص می‌کند. اکسی‌ها اشکال متفاوتی دارند.

هر اکسی یک توکن غیرمثلی (NFT) با مشخصه‌های متفاوت است؛ اما دو ارز دیجیتال اصلی Axie Infinity Shards با نماد AXS و Smooth Love Potions با نماد SLP هستند. AXS توکن حاکمیتی این پروژه است. توکن SLP فقط از طریق بازی کردن به دست می‌آید و برای پرورش اکسی‌های جدید استفاده می‌شود. AXS و SLP بر اساس استاندارد ERC20 اتریوم محسوب می‌شوند.

۲. دیسنترالند (Decentraland) | ارز دیجیتال مانا (MANA)

بهترین پروژه های متاورس دیسنترالند

دیسنترالند یکی از قدرتمندترین و بهترین پروژه های متاورس محسوب می‌شود که اخیراً قیمت ارز دیجیتال آن رشد بسیار زیادی داشته است.

به عقیده تحلیلگران، این تازه شروع روند صعودی قیمت ارز دیجیتال دیسنترالند به نام مانا (MANA) است. در دیسنترالند، همه اشیاء و آیتم‌ها با استفاده از ارز دیجیتال مانا خرید و فروش می‌شوند.

برای ساخت جامعه مجازی دیسنترالند از فناوری بلاک چین استفاده شده است. ناگفته نماند که دیسنترالند از اکوسیستم اتریوم قدرت گرفته و مانا یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC20 است.

در دیسنترالند کاربران می‌توانند در قالب توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) به ساخت، توسعه و خرید قطعات زمین و دیگر اشیا بپردازند. جالب است بدانید که در این دنیای مجازی پس از ساخت یک خانه یا پرورش کاراکتر جذاب می‌توانید آن را به صورت یک توکن غیرمثلی بفروشید.

دیسنترالند به صورت یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) عمل کرده و کاربرانش آن را اداره می‌کنند. در نتیجه، در دیسنترالند قدرت مشارکت در حاکمیت پروژه و شرکت در تصمیم‌گیری‌های آینده این پروژه به کاربران داده می‌شود. هرچه مقدار ارز دیجیتال مانا یک کاربر بیشتر باشد، قدرت اظهار نظر بالاتری در تصمیم‌گیری‌ها خواهد داشت.

۳. سندباکس (The Sandbox) | ارز دیجیتال سند (SAND)

بهترین پروژه های متاورس سندباکس

یکی از قدیمی‌ترین و بهترین پروژه های متاورس، سندباکس است که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۱ به عنوان بازی موبایل ساده عرضه شد. این بازی چند سال بعد، رویکرد متفاوتی را پیش گرفت و به سراغ فناوری بلاک چین رفت.

سندباکس یک بازی غیرمتمرکز است. این بازی روی اتریوم ایجاد شده و یک جامعه مجازی غیرمتمرکز را اداره می‌کند. در این بازی، شرکت‌کنندگان می‌توانند زمین‌های دیجیتالی با نام (LAND) را بخرند و در آن‌ها فعالیت کرده و تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنند.

سندباکس علاوه بر توکن‌های غیرمثلیLAND، ارزهای دیجیتال بومی دیگری دارد. از توکن SANDبرای تسهیل تراکنش‌های مختلف استفاده می‌شود.

۴. انجین (Enjin) | ارز دیجیتال انجین کوین (ENJ)

انجین

انجین یکی دیگر از بهترین پروژه های متاورس است که یک پلتفرم پیشرو برای ایجاد توکن‌های غیر قابل معاوضه (NFT) محسوب می‌شود. همچنین ارز دیجیتال انجین کوین، یک بلاک چین‌ متمرکز بر متاورس در فضای رمزارزها در نظر گرفته می‌شود.

انجین یک بازی اجتماعی است که شرکت‌کنندگان در آن می‌توانند وب‌سایت و گروه‌های خود را ایجاد کرده، با یکدیگر صحبت کنند و میزبان فروشگاه‌های مجازی باشند.

انجین یک متاورس خاص و مستقل نیست؛ اما به توسعه‌دهندگان این امکان را داده است تا پروژه متاورس قدرتمندی ایجاد کنند. ارز دیجیتال اختصاصی انجین، یک توکن ERC20 با نماد ENJ است. ENJ به منظور پشتیبانی از دارایی‌های دیجیتال صادر شده در پلتفرم انجین استفاده می‌شود.

مطالعه بیشتر: بهترین مدرس ارز دیجیتال + [۱۰ مدرس برتر ارز دیجیتال]

انجین یکی از بهترین بسترها برای ایجاد ارزهای دیجیتال و پروژه‌های متاورس محسوب می‌شود. به عنوان مثال، 9Lives Arena یکی از بازی‌های سه بعدی ایجاد شده بر بستر انجین است.

به عنوان چند بازی متاورس محبوب دیگر که بر بستر انجین ایجاد شده‌اند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • Lost Relics
 • GameTalkTalk
 • The Six Dragons
 • AlterVerse
 • Age of Rust
 • Forest Knight
 • Bitcoin Hodler
 • My Meta Studio
 • Space Misfits

۵. بلاک توپیا (Bloktopia) | ارز دیجیتال بلاک (BLOK)

بهترین پروژه های متاورس بلاک توپیا

پنجمین مورد از لیست بهترین پروژه های متاورس، بلاک توپیا است. بلاک توپیا یک پروژه متاورس جدید با گرافیک خارق‌العاده است. انتظار می‌رود قیمت ارز دیجیتال بلاک توپیا با نام بلاک، رشد قیمتی زیادی را تجربه کند. بلاک توپیا یک آسمان خراش ۲۱ طبقه‌ای است که وقتی وارد آن شوید، به یک فضایی با هزاران فروشگاه و دفتر کار مجازی وارده شده‌اید. البته گفتنی است که محدود بودن تعداد بیت کوین‌های قابل استخراج به ۲۱ میلیون عدد، علت طراحی ۲۱ طبقه‌ای این آسمان خراش است.

دارندگان ارز دیجیتال بلاک توپیا از طریق مالکیت املاک و مستغلات، تبلیغات، اجرای گیم، ساخت شبکه و دیگر فعالیت‌ها و ارتباطات، درآمد کسب می‌کنند.

بلاک توپیا هنوز رشد زیادی نداشته است؛ اما انتظار می‌رود در آینده‌ای نزدیک رشد قیمتی زیادی داشته باشد.

۶. ایم‌میوتبل ایکس (Immutable X) | ارز آی‌ام‌ایکس (IMX)

بهترین پروژه های متاورس ایم‌میوتبل ایکس

یکی دیگر از بهترین پروژه های متاورس ایم‌میوتبل ایکس است که اولین راهکار بهبود مقیاس‌پذیری لایه دومی برای توکن‌های غیرمثلی بر بستر اتریوم محسوب می‌شود. از جمله ویژگی‌های این پروژه متاورس می‌توان به تأیید سریع و فوری تراکنش‌ها، مقیاس‌پذیری بالا با توانایی پردازش بالای ۹ هزار تراکنش در ثانیه و کارمزدهای بسیار کم نزدیک به صفر، بدون به خطر انداختن قدرت حضانت کاربر اشاره کرد.

مطالعه بیشتر: بهترین صرافی ارز دیجیتال + [۱۰ صرافی برتر ارز دیجیتال]

ایم‌میوتبل ایکس یک بازار NFT به نام Immutable X Exchange فراهم کرده که پلتفرمی ایده آل جهت خرید و فروش توکن‌های غیر قابل تعویض به صورت انبوه است.

نکته مهمی که در مورد ایم‌میوتبل ایکس باید بدانید، این است که از هیچ نوع توکنی استفاده نمی‌کند و به همین دلیل در برابر حمله ۵۱ درصد یا حمله باج‌گیری مصون است.

۷. گالا گیمز (Gala Games) | ارز دیجیتال گالا (GALA)

بهترین پروژه های متاورس گالا گیمز

پروژه گالا گیمز قصد دارد کنترل بازی‌ها را به بازیکنان بازگردانده و صنعت گیمینگ را متحول سازد. واقعیتی که در گیمینگ کنونی وجود دارد، این است که بازیکنان دارایی‌های درون بازی را با صدها دلار می‌خرند و ساعت‌های زیادی را صرف اجرای گیم می‌کنند؛ اما تنها با یک کلیک سازنده، همه دستاوردها از دستشان می‌رود! در متاورس با وجود ارزهای دیجیتال از نوع غیر قابل تعویض (NFT) دیگر چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.

گالا گیمز هم به عنوان یکی از بهترین پروژه های متاورس می‌خواهد به کمک فناوری بلاک چین، امکان کنترل دارایی‌های درون بازی را به کاربران بازگرداند.

در گالا گیمز با وجود توکن‌های غیرمثلی، بازیکنان مالکیت واقعی آیتم‌های خود را خواهند داشت. تا به امروز چند بازی معروف روی پلتفرم گالا گیمز ساخته شده است؛Town Star ،Spider Tanks ،Mirandus  و Fortified .

توکن GALA روی بلاک چین اتریوم و بلاک چین بایننس اسمارت چین اجرا می‌شود. گفتنی است از GALA به عنوان وسیله‌ای برای مبادله بین شرکت‌کنندگان در گالا گیمز استفاده می‌شود.

۸. ایلویوم (Illuvium) | ارز دیجیتال (ILV)

بهترین پروژه های متاورس ایلویوم

ایلویوم یک گیم جنگی فانتزی با جهان باز است. ایلویوم بر بستر اتریوم ایجاد شده و ارز دیجیتال بومی آن یعنی ILV نیز یک توکن اتریومی است. ایلویوم یکی از بهترین پروژه های متاورس محسوب می‌شود که طرفداران زیادی هم به خود جذب کرده است.

ویژگی‌ها و قابلیت‌‌های جمع‌آوری و ترید گسترده ایلویوم، یک منبع سرگرمی عالی برای گیمرهای معمولی و طرفداران دیفای فراهم می‌آورند. موجوداتی به نام Illuvials در جهان ایلویوم حضور دارند. بازیکنان ایلویوم از این موجودات در مبارزه‌ها استفاده می‌کنند. بعد از هر مبارزه باید مراقبت‌های لازم از موجودات به عمل آید تا برای نبردهای بعدی آماده شوند.

ناگفته نماند که ایلویوم هنوز در مرحله توسعه قرار دارد و قرار است نسخه بتای آن در ربع اول سال 2022 (بین دی ماه 1400 و فروردین 1401) عرضه شود. با این وجود، ارز دیجیتال این پروژه، هم اکنون قابل خرید و فروش است.

۹. استار اطلس (Star Atlas) | ارز دیجیتال (ATLAS)

بهترین پروژه های متاورس استار اطلس

استار اطلس یکی دیگر از بهترین پروژه های متاورس است که یک بازی آنلاین چند نفره بوده و در یک متاورس عظیم به وقوع می‌پیوندد. با استفاده از موتور گیمینگ Unreal Engine 5 استار اطلسایجاد شده است. کیفیت سینمایی و محیط بلادرنگ آن هم به همین دلیل است.

استار اطلس یک گیم بلاک چینی علمی- تخیلی آینده‌نگر است که در سال ۲۶۲۰ رخ می‌دهد. سه جناح اصلی در زمان بازی استار اطلس، ظهور کرده و با یکدیگر به رقابت می‌پردازند؛ بشریت، ائتلافی از موجودات بیگانه فضایی و ربا‌‌ت‌ها!

در این بازی شما باید برنامه‌های تاکتیکی عملی را در رابطه با نحوه تعامل با سایر بازیکنان و جناح‌ها طراحی کنید. همچنین ستاره‌های فراوانی در استار اطلس وجود دارند که می‌توانید به اکتشاف در آن‌ها بپردازید.

ناگفته نماند که هرچه ستاره‌های مختلف به دست آورید را می‌توانید به عنوان یک منبع در قالب NFT قابل ذخیره، استفاده کرده یا بفروشید.

۱۰. ایلین ورلدز (Alien Worlds) | ارز دیجیتال تی ال ام (TLM)

بهترین پروژه های متاورس ایلین ورلدز

آخرین مورد از لیست بهترین پروژه های متاورس به معرفی ایلین ورلدز یا دنیای بیگانه می‌پردازد. این پروژه یک جهان متاورس غیرمتمرکز متکی بر توکن‌های غیرمثلی است. در ایلین ورلدز، بازیکنان برای با یکدیگر رقابت می‌کنند تا منابع کمیابی یعنی رمز ارز Trilium با نماد TLM را به دست آورند. در صورت استیک کردن توکن TLM، سرعت پیشرفت بازیکنان افزایش پیدا می‌کند.

ایلین ورلدز یک عنصر مالی غیرمتمرکز (DeFi) در بازی خود دارد. در ایلین ورلدز، بازیکنان می‌توانند از طریق گیم پلی یا شرکت در فعالیت‌های سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز این پروژه، جوایز پولی کسب کنند. ایلین ورلدز روی بلاک چین‌های بایننس اسمارت چین، اتریوم و وکس (WAX) در دسترس بازیکنان قرار دارد.

در ایلین ورلدز، بازیکنان در یک کهکشان علمی – تخیلی با یکدیگر مبارزه می‌کنند. آن‌ها در تلاش‌اند تا زمین‌ها را به دست آورند و توکن‌ها NFT را جمع‌آوری کنند. هدف نهایی بازیکنان ایلین ورلدز، به دست آوردن TLM یعنی توکن بومی بازی دنیای بیگانه است.

سخن پایانی

همانطور که گفتیم متاورس مجموعه‌ای از واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و اینترنت است که در سال ۲۰۲۱، کاربران زیادی به سمت پروژه های متاورس جذب شدند.در این مطلب سعی کردیم ۱۰ پروژه برتر متاورس را به شما معرفی کنیم. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید با اطلاعاتی که در این زمینه کسب کردید، شما هم وارد دنیای مجازی متاورس شوید. خوشحال می‌شویم که نظرات خود را با ما در میان بگذارید. به نظر شما کدام پروژه را می‌توان جزو بهترین پروژه های متاورس دانست؟

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

چت در واتساپ تاپ تن ها
شروع چت در واتساپ